Dziś jest: Piątek 10 lipca 2020, imieniny: Filipa i Amelii
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Dla Mieszkańców

22 kwietnia - Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi, który powstał z inicjatywy ONZ. Jest to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. w celu promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowania wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji są działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.

Dzień Ziemi ma nam uświadamiać, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne oraz zwrócić uwagę na  problemy związane m.in. ze zmianami klimatu, wymieraniem gatunków, czy brakiem wody w wielu częściach świata. To też dobry moment na promowanie działań na rzecz walki z zanieczyszczeniem środowiska i edukowanie ludzi na całym świecie, jak wielki problem stanowi zanieczyszczenie środowiska odpadami wykonanymi z tworzyw sztucznych. 

Obchody Dnia Ziemi organizowane są najczęściej w szkołach. W wielu miejscach w tym czasie odbywają się akcje wspólnego sadzenie drzew, zbiórki elektrośmieci, makulatury lub np. akcje "sprzątanie świata" - zbierania odpadków i śmieci z lasów, parków i innych terenów zielonych. Jednak  w tym roku obchody święta są utrudnione z powodu licznych obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Oczywiście, w czasie pandemii sprawą, bez wątpienia najważniejszą,  jest nasze zdrowie i walka z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. W tym czasie warto też pamiętać o ochronie naszego klimatu.  Dbajmy więc o nasze środowisko, w którym na co dzień żyjemy i podejmujmy wspólne inicjatywy, aby sprostać kryzysowi klimatycznemu.

Ze względu na wprowadzony stan epidemii Ministerstwo Klimatu, wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, a także przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, organizuje warsztaty on-line „Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu”.

Plakat w wersji pdf - Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu

 

Jak wziąć udział w warsztatach?
Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl. Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie – mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek). Wydarzenie zakończą warsztaty filmowe „Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film?” z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy!”).

Projekt edukacyjny – Postaw na Słońce
Warsztaty odbędą się w ramach ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Postaw na Słońce”, realizowanego przed Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt składa się z 2 konkursów: badawczego i filmowego. Ideą konkursu jest promowanie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii, zachęcanie młodzieży do podejmowania lokalnych aktywności na rzecz zwiększenia znajomości tej tematyki, jak również do angażowania się w działania na rzecz ochrony klimatu. Od 2014 r. w pięciu zakończonych już edycjach projektu wzięło udział ponad 7 tys. uczniów. Więcej informacji na temat projektu: www.postawnaslonce.pl

 


Do pobrania wnioski na:

1. Zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa >> TUTAJ

2. Zgłoszenie wycinki drzewa >> TUTAJ

3. Zasady wycinki drzew >> TUTAJ

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia