Dziś jest: Wtorek 02 czerwca 2020, imieniny: Erazma i Marianny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Przebudowa drogi gminnej w Kosinie

Wspólnie zmieniamy wizerunek naszej gminy

Przebudowa drogi gminnej wraz z budową chodników, kanalizacji deszczowej i punktów oświetlenia ulicznego, na odcinku od drogi powiatowej do cmentarza w miejscowości Kosin jest już na etapie ukończenia.  Koszt  inwestycji w chwili obecnej  wynosi 995.036,40 PLN, z czego 484.189,25 PLN pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego.  Realizacji tej cennej dla mieszkańców Kosina  inwestycji podjęto się ze względu na zły stan techniczny  drogi. Mieszkańcy domów przy tej części drogi mieli  problem z dojazdem i wyjazdem ze swoich posesji oraz  z  dojściem do cmentarza. Kolejny etap inwestycji, czyli droga do Brzeska, planowana jest przy wspólnej realizacji z Gminą Pyrzyce w następnych latach, gdyż  stanowi drogę o funkcji turystycznej. Przykładowo jadąc po drodze  do Ogrodu można  jednocześnie  zwiedzić prawdziwą perełkę, jaką jest Brzeskie Sanktuarium Maryjne.

Przedsięwzięcie to uzupełniło wcześniejszą inwestycję realizowaną w m. Kosin, tj. budowę chodników i przejść dla pieszych  przy drodze powiatowej, realizowaną w 2009 r. w porozumieniu z Powiatem Pyrzyckim.

Poprawę wizerunku Kosina zmienia również przebudowywany i odnowiony  Kościół, przy ogromnym zaangażowaniu  ks. Romana Dutko - Proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej w Przelewicach i mieszkańców Kosina, którzy bardzo aktywnie włączyli się do wspólnych działań, m.in. poprzez wsparcie finansowe i własny wkład pracy przy przebudowie kościoła.

W latach 2009-2010  na terenie gminy systemem gospodarczym wybudowano parkingi: przy budynku świetlicy wiejskiej w Bylicach, przy PSP Żuków, Bibliotece w Karsku. Wybudowano również chodniki: przy PSP Jesionowo i  od drogi asfaltowej w kierunku  świetlicy środowiskowej w Lucinie oraz utwardzono teren przy Bibliotece w Jesionowie. Odtworzono także rów melioracyjny przy drodze Rosiny-Czartowo celem jej odwodnienia w okresie intensywnych opadów atmosferycznych. Dokonano przebudowy kaplicy wraz ze zmianą nawierzchni drogi na cmentarzu w Przelewicach oraz wykonano dodatkowe punkty świetlne w: Płońsku, Lubiatowie,  Żukowie, a także od m. Przelewice w kierunku cmentarza i boiska sportowego. Zmienia się też wygląd boiska w Przelewicach. Obecnie trwają tam prace związane z remontem szatni. Ponadto dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców Przelewic, centrum miejscowości objęto monitoringiem.

Wyszczególniono tu tylko niektóre przedsięwzięcia realizowane przez Gminę w ostatnim okresie czasu. Aktualnie trwają prace remontowe  ocieplania budynku SPZOZ Przelewice wraz z  budową wózkarni i zadaszenia. Na etapie rozliczeniowym są też prace związane z urządzaniem wnętrza oranżerii wraz z budową niezbędnej infrastruktury przy Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach. Warto dodać, że na to przedsięwzięcie pozyskano środki z PROW z działania „Odnowa i rozwój wsi” w kwocie – 406.641,00 PLN. Natomiast już niebawem, tj. po przeprowadzonej procedurze przetargowej, rozpoczęte zostaną prace przy remoncie dawnego GKK-u na Gminne Centrum Kultury w Przelewicach, na które Gmina otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 922.845,00 PLN.
 

>>Galeria<<

Autor:
Anna Garzyńska

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia