Dziś jest: Środa 13 listopada 2019, imieniny: Stanisława i Mikołaja
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Budowa placów zabaw w Gminie Przelewice

W Gminie Przelewice mają własny „Raj” – „Raj dla Dzieci”

„Raj Dla Dzieci” to projekt stworzony przez Gminę Przelewice, realizowany w 9 przelewickich sołectwach. Inwestycja otrzymała wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Place zabaw powstały w miejscowościach: Rosiny, Płońsko, Żuków, Karsko, Kłodzino, Lubiatowo, Jesionowo, Przywodzie i Ślazowo. Głównym celem projektu była poprawa infrastruktury przeznaczonej dla najmłodszych mieszkańców gminy.

– Wielka wartość Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich polega między innymi na tym, że stwarza możliwości terenom i przedsięwzięciom, które do tej pory z różnych przyczyn były marginalizowane. W staraniach o inwestycje wsie przeważnie przegrywały z miastami, place zabaw z drogami. PROW działa jak swoista soczewka, która pokazuje w zupełnie innej perspektywie potrzeby i problemy mieszkańców wsi i małych miejscowości. Za sprawą tego programu obraz zachodniopomorskich miasteczek naprawdę się zmienia. Najbardziej widocznym – bo kolorowym i pełnym gwaru – dowodem są właśnie place zabaw, które licznie pojawiają się w krajobrazie naszych wsi, ciesząc dzieci i ich rodziców – mówi członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

              

Umowę dotyczącą dofinansowania gminnego projektu podpisano w lutym 2011 roku. Realizację pomysłu i zakup wyposażenia rozpoczęto jeszcze w ostatnim kwartale 2010 roku. Koszt całkowity zadania to 428.327 zł, a wsparcie z PROW wyniosło  259.322 zł.

Place zabaw zostały ogrodzone i wyposażone m.in. w huśtawki, piaskownice, karuzele, zjeżdżalnie i ścianki wspinaczkowe. Wykonawcą robót było konsorcjum szczecińskich firm: Biuro Inżynierskie Paweł Lenardt oraz Izabela Nagła Usługi Doradcze.

– Budowa placów zabaw umożliwiła dzieciom atrakcyjną formę zabawy w miejscach bezpiecznych i ogrodzonych, poszerzyła bazę infrastruktury rekreacyjnej dla najmłodszych mieszkańców Gminy Przelewice, uatrakcyjniła formę zajęć lokalnych świetlic środowiskowych – podkreśla wójt Przelewic Marek Kibała.

           Nowoczesna infrastruktura przeznaczona dla najmłodszych stała się miejscem spotkań zarówno dla dzieci jak i rodziców, poprawiła również estetykę poszczególnych miejscowości. Ponadto w kilku miejscach przy wybudowanych już placach zabaw, powstała dodatkowa uzupełniająca infrastruktura kulturalno-społeczna: boiska sportowe i świetlice wiejskie.

.zwz stopka


Raj dla dzieci - budowa placów zabaw w gminie Przelewice

W lutym 2011 r. podczas Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia „Lider Pojezierza" odbyło się oficjalne podpisanie umów w ramach działania osi 3 PROW 2007-2013 „Odnowa i rozwój wsi" z  13 beneficjentami z obszaru działania LGD.  Projekt Gminy Przelewice obejmuje zadanie w zakresie budowy nowoczesnych placów zabaw dla dzieci o wymownej nazwie  "Raj dla dzieci – budowa placów zabaw w gminie Przelewice”.

Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia małych mieszkańców z terenu gminy, osiągnięta poprzez zaspokojenie ich potrzeb społecznych i kulturalnych. Budowa placów zabaw umożliwieni dzieciom atrakcyjną formę zabawy w miejscach bezpiecznych i ogrodzonych. Tego typu przedsięwzięcie pozwala również na kształtowanie wśród dzieci odpowiednich postaw, uczy wspólnej zabawy, a więc ma wpływ na ich rozwój ruchowy, fizyczny i psychiczny. Warto dodać, że place zabaw zmienią też estetykę wsi.


W ramach projektu na terenie gminy będzie budowanych 9 placów zabaw w następujących miejscowościach: Ślazowo, Rosiny, Płońsko, Przywodzie, Karsko, Żuków, Lubiatowo, Kłodzino i Jesionowo.  Na ten cel z Urzędu Marszałkowskiego  otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 259.322 zł. Realizacją  projektu zajęło się wyłonione w przetargu Konsorcjum firm: pl. biuro inżynierskie Paweł Lenardt – Szczecin i Izabela Nagła Usługi Doradcze – Szczecin.


 

Aktualnie rozpoczęto prace nad przygotowaniem terenów pod budowę placów zabaw we wszystkich miejscowościach objętych projektem. W ramach tego samego przedsięwzięcia Gmina  już w grudniu ubiegłego roku zakupiła urządzenia na wyposażenie placów zabaw. Planowany termin zakończenia i oddania do użytku realizowanych inwestycji przewiduje się na koniec kwietnia 2011 roku.

Autor: Anna Garzyńska

 

  


Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia