Dziś jest: Środa 13 listopada 2019, imieniny: Stanisława i Mikołaja
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Świetlica wiejska w Rosinach

Świetlica w Rosinach - relacja TVP Szczecin "PROW - zmieniamy zachodniopomorską wieś"

W programie  TVP Szczecin  „PROW - zmieniamy zachodniopomorską wieś” z dnia  24.08.2013 r. relacja z odwiedzin w Rosinach, gdzie zrealizowano projekt pn. „Z kulturą na co dzień w wyremontowanej świetlicy w Rosinach – remont świetlicy wiejskiej w Rosinach”.

W 2010 r. został przygotowany Plan Odnowy Miejscowości Rosiny, w którym mieszkańcy zdecydowanie wskazali potrzebę remontu i przebudowy świetlicy, budowę placu zabaw i boiska sportowego  na potrzeby działalności kulturalno–rekreacyjnej. Dawnej świetlica tętniła życiem i była miejscem integracji mieszkańców. Z biegiem czasu, wskutek różnych przemian polityczno–gospodarczych zachodzących w kraju, budynek opustoszał i popadł w ruinę. Wówczas Gmina Przelewice niestety nie posiadała dostatecznych środków na remont i modernizację tego obiektu. W ten sposób mieszkańcy zostali pozbawieni jedynego miejscowego ośrodka kulturalno–społecznego.

W  2010 r. został złożony do Wydziału PROW wniosek o udzielenie dotacji na realizację w/w zadania pn. „Z kulturą na co dzień w wyremontowanej świetlicy w Rosinach – remont świetlicy wiejskiej w Rosinach”, a w 22.12.2011 r. zawarto  umowę pomiędzy Gminą Przelewice, a Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego o przyznanie pomocy na ten projekt.

W ramach realizacji projektu została przebudowana i zmodernizowana świetlica wiejska, w tym zmieniono układ wewnętrzny pomieszczeń, wykonując pomieszczenia sanitarne WC (których wcześniej nie było w budynku), aneks kuchenny, wyremontowano dach wraz z wymianą pokrycia z płyt azbestowych na blachę dachówkopodobną, ocieplono budynek wraz z wykonaniem nowej elewacji, ułożono nowe wewnętrzne instalacje: wodno –kanalizacyjną, c.o., elektryczną, wykonano instalację gazową, wykonano nowe posadzki i okładziny ścienne, a także zapewniono odpowiedni dojazd do budynku. Ponadto zakupiono wyposażenie w postaci mebli świetlicowych i kuchennych. W 2013 r. dodatkowo we własnym zakresie wykonano utwardzenie powierzchni polbrukiem przed budynkiem oraz ogrodzenie w tylnej części działki.

Koszt przebudowy świetlicy oraz jej wyposażenia wyniósł 585.207 zł, z tego dofinansowanie w ramach PROW otrzymaliśmy w kwocie 340.531 zł. Po oddaniu do eksploatacji tego obiektu życie społeczne i kulturalne mieszkańców Rosin, a także okolic bardzo się ożywiło. Powstało tu Stowarzyszenie „Rosiny - to my”, które organizuje różnego typu spotkania, imprezy, warsztaty dla mieszkańców. Warto dodać, że dbają także o estetykę swej miejscowości poprzez np. inicjowanie różnych prac remontowo–porządkowych. W życie społeczne mieszkańców również bardzo aktywnie włącza sie proboszcz tutejszej Parafii ks. Ryszard Krauze m.in. poprzez organizację czasu wolnego dla dzieci i młodzieży.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia relacji  TVP Szczecin z dnia  24.08.2013 r.:

http://www.tvp.pl/szczecin/nasze-programy/prow-zmieniamy-zachodniopomorska-wies/wideo/240813/12190735


Uroczyste otwarcie świetlicy wiejskiej w Rosinach

19 grudnia 2012 r. w Rosinach odbyła się uroczystość otwarcia nowo wyremontowanego obiektu świetlicy wiejskiej. Otwarcie obiektu stało się możliwe dzięki zakończeniu realizacji zadania pn. „Z kulturą na co dzień w wyremontowanej świetlicy w Rosinach”.

Inwestycja realizowana była w okresie od  czerwca 2010 r. do grudnia 2012 r. w ramach  PROW,  działanie „Odnowa  i rozwój wsi”, a jej całkowity koszt wyniósł  561.720 zł, w tym  dofinansowanie z PROW w kwocie  340.351 zł (aktualnie trwa rozliczenie zadania). W postępowaniu przetargowym wyłoniono wykonawcę zadania: Zakład Ogólnobudowlany Kazimierz Pakiet,  z siedzibą w  Myśliborzu.

Uroczystość rozpoczęła się występem pięcioletniej mieszkanki Rosin Niny Klemenskiej i przedstawieniem  jasełkowym, wprowadzającym w klimat Świąt Bożego Narodzenia, w wykonaniu dzieci z SP Kłodzino (pod opieką p. Anny Komody, p. Teresy Kaczalskiej i p. Mariusza Guca).

Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał Wójt Gminy Przelewice Marek Kibała. W swoim wystąpieniu przypomniał historię remontu i przebudowy budynku poprzez prezentację multimedialną.  Podziękował także wszystkim, którzy włączyli się w prace remontu świetlicy i w przygotowanie uroczystości. Szczególe słowa podziękowania skierował do sponsorów: m.in. do Zakładu Ogólnobudowlanego Kazimierza Pakieta, p. Mieczysława Mularczyka „Klubokawiarnia” Usługi Transportowe w Przelewicach, anonimowego Mieszkańca Rosin. Wyrazy uznania za zaangażowanie i wielką pomoc w przygotowanie uroczystości skierował do  Rady Sołeckiej w Rosinach i Stowarzyszenia „Rosiny – to my”.  Jednocześnie Pan Wójt ze swojej strony zapewnił o możliwości udostępnienia wyremontowanego obiektu dla mieszkańców Rosin i pobliskich okolic, by w ten sposób rozwinąć aktywizację i integrację społeczności lokalnej.

Następnie głos zabrał Wicestarosta Pyrzycki Robert Betyna, który  w swym wystąpieniu pogratulował cennej inicjatywy na rzecz mieszkańców gminy w dziedzinie kultury, by mogli rozwijać swoje zaangażowanie do aktywnego życia społecznego i kulturalnego oraz przekazał na ręce p. Sołtys p. Grażyny Hes upominek dla mieszkańców. Głos zabrał również Przewodniczący Rady Gminy Marian Świderski, który wyraził również swoje zadowolenie, że powstają tego typu obiekty na terenie gminy, gdzie mieszkańcy mogą się spotykać i integrować, życzył wszystkim dobrych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

W dalszym etapie po uroczystym przecięciu wstęgi ks. Proboszcz Ryszard Krauze dokonał poświęcenia nowo wyremontowanego obiektu, a podczas swego wystąpienia wyraził ogromną radość z powstania tego wyjątkowego miejsca. Ze swej strony zapewnił, że świetlica ta wykorzystana zostanie z korzyścią dla mieszkańców i z pewnością dopomoże im w rozwoju życia kulturalnego na wsi. Dodał, iż mieszkańcy Rosin są otwarci na innych, którzy zechcą z tego obiektu korzystać.

Doniosłość chwili podkreśliła p. Krystyna Nawój Radna Rady Gminy recytując wiersz swojego autorstwa.  Kolejnym punktem spotkania był występ artystyczny zespołu muzycznego z PG Przelewice pod opieką p. Waldemara Klemenskiego.

Na zakończenie uroczystości Pan Wójt złożył  wszystkim  serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zaprosił do degustacji potraw wigilijnych przygotowanych w ramach kampanii promocyjnej „Jedz ryby” Lokalnej Grupy Rybackiej „Sieja” , z siedziba w Marianowie. Konferansjerem imprezy była  p. Anna Garzyńska, pracownik UG Przelewice.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Rosin przygotowanie pysznych potraw i dekorację świetlicy!

 

<<galeria>>

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia