Dziś jest: Wtorek 18 grudnia 2018, imieniny: Gracjana i Bogusława
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Stowarzyszenie "Aktywne Przelewice"

 

Warsztaty ozdób wielkanocnych

Dnia 23 marca 2011 r.  w pomieszczeniu Rady Sołeckiej w Przelewicach odbyły się warsztaty dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych malowania pisanek i robienia palm wielkanocnych. Organizatorem warsztatów było Stowarzyszenie „Aktywne Przelewice”.

 

Uczestnicy warsztatów mieli okazję dowiedzieć się o tradycjach zdobienia pisanek ludowych, jak również malowania ciekawymi technikami. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz wyrobu  palm wielkanocnych. Najładniejsze pisanki i palmy wielkanocne, które przygotowywane są na warsztatach,  prezentowane będą podczas III Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL w Kielcach w dniach 15 – 17 kwietnia 2011.

Stowarzyszenia „Aktywne Przelewice" serdecznie zaprasza dzieci, młodzież i mieszkańców na  kolejny cykl warsztatów wg poniższego harmonogramu:

  • Koncepcja i układanie palm –  w dniu 30.03.2011 r. (rozpoczęcie godz. 17:00),
  • Wykorzystanie ozdób na stół wielkanocny – w dniu 06.04.2011 r. (rozpoczęcie godz. 17:00),
  • Wypiek chlebka wielkanocnego – w dniu 13.04.2011 r. (rozpoczęcie godz. 17:00).

 

Serdecznie zachęcamy zainteresowane osoby do uczestnictwa w warsztatach!
 

Autor: Anna Garzyńska

>>Galeria<<


Zaproszenie na warsztaty rękodzielnicze

STOWARZYSZENIE „AKTYWNE PRZELEWICE”
zaprasza na


WARSZTATY RĘKODZIELNICZE ROBIENIA PISANEK I PALM,
 

które odbędą się w dniu 23 marca 2011 r. (rozpoczęcie  godz.17:00)


Miejsce spotkania:  pomieszczenie sołeckie (dworek w Przelewicach)

 


Turniej Rodzinny "Aktywnie i zabawowo"

Dnia  24 lipca 2010 r. odbył się Turniej Rodzinny „Aktywnie i zabawowo”, zorganizowany przez Stowarzyszenie „Aktywne Przelewice”. Ze względu na aurę pogodową, impreza odbyła się na sali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Przelewicach.

Podczas Turnieju  można było sprawdzić się w takich konkurencjach jak: robienie sałatki owocowej, konkurs na najdłuższą obierkę z jabłka i na najładniejszą rodzinną pajdę chleba, taniec na macie oraz w różnych innych rozgrywkach sprawnościowych. Zainteresowaniem cieszyła się też  konkurencja  pn. pchnięcie kulą kominiarską,  przeprowadzona przez kominiarza Pana Henryka Ciesielskiego, który ufundował dla zwycięzców bardzo fajne nagrody.  Dodatkową atrakcją był  tzw.„ Kącik dla najmłodszych”, w którym każdy maluch mógł zająć się czymś interesującym np. lepieniem z masy solnej, wykonywaniem różnego rodzaju prac plastycznych. Była też zabawa z chustą animacyjną. Na zakończenie odbył się pokaz prostych doświadczeń chemicznych, z produktów dostępnych w każdym gospodarstwie domowym.

Wszyscy uczestnicy Turnieju mogli skosztować „Przysmak Przelewicki” i   pyszności z grilla. Ponadto pomiędzy poszczególnymi konkurencjami odbywały się konkursy rozrywkowe dla dzieci,  takie jak m.in.: bieg w workach, tworzenie mumii za pomocą papieru toaletowego, czy taniec z krzesełkami, w których każdy uczestnik otrzymał drobne upominki.

Turniej Rodzinny „Aktywnie i Zabawowo” przebiegał w miłej atmosferze, z aktywnym uczestnictwem wszystkich tych osób, które do nas przybyły. Turniej finansowany był ze środków Poakcesyjnego Programu Wspierania Obszarów Wiejskich, przy wsparciu i  pomocy wielu osób. Wszystkim zaangażowanym w organizację i sponsoring Turnieju serdecznie dziękujemy!!!

 

>> Galeria

 

Autor: Karolina Drozdowska

 


Aktywne Przelewiczanki

Stowarzyszenie „Aktywne Przelewice” w dniu 20 marca 2010 r., z inicjatywy p. Bożeny Fiszer, w pomieszczeniach  „Dworku” na folwarku w Przelewicach, zorganizowało pokaz pieczenia chleba wraz z różnego rodzaju pastami. Gościem specjalnym spotkania była p. Zofia Zmarzlik, specjalistka w dziedzinie tradycyjnego wypieku chleba. Podczas pokazu Panie miały okazję poznać recepturę przygotowania i wypieku chleba. Mogły też bezpośrednio obserwować proces jego powstawania. Pokaz był ciekawym dla nich doświadczeniem, a największe zainteresowanie wzbudziła degustacja przygotowanego wcześniej pieczywa wraz ze smacznymi pastami.

Chleb jest jednym z naszych podstawowych artykułów spożywczych. Stąd działania w kierunku przypominania tradycyjnych sposobów jego receptur i wypiekania są cenną oraz godną naśladowania inicjatywą. Warto też dodać, że produkty p. Bożeny Fiszer („Smalec przelewicki” i „Rolada z dzikiej kaczki”) zostały umieszczone w opracowaniu pt.Produkty Regionalne Województwa Zachodniopomorskiego”, wydanym przez ZODR w Barzkowicach.

Wójt Gminy Marek Kibała pogratulował p. Bożenie Fiszer osiągnięć w dziedzinie kulinarnej i za osobiste zaangażowanie w promocję produktów lokalnych Gminy Przelewice.  Jest to bardzo dobry przykład, zachęcający inne osoby z terenu naszej gminy, które posiadają zdolności kulinarne i receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie, do rejestracji swych produktów tradycyjnych  w Zachodniopomorskim Urzędzie Marszałkowskim.  Serdecznie zapraszamy Państwa do włączenia się w  tworzenie kolejnych lokalnych produktów promujących Gminę Przelewice.

 

>>Galeria


Autor:
Anna Garzyńska

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia