Dziś jest: Niedziela 16 czerwca 2019, imieniny: Aliny i Justyny
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Wydarzenia dotyczące bezpieczeństwa

Uwaga na upały!

W związku z prognozowaną przez IMGW falą upałów z przewidywanymi temperaturami powyżej 30 stopni Celsjusza zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności i zachęcamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.

BEZPIECZNE ZACHOWANIA:

 • unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia (między 10:00 a 17:00)
 • unikaj nadmiernego nasłonecznienia, opalania, używaj kremów ochronnych
 • chroń dzieci przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem
 • w upalne dni nie zostawiaj w samochodzie dzieci, zwierząt, materiałów łatwopalnych
 • jeśli musisz przebywać na zewnątrz noś przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największa powierzchnię skóry, nakrycie głowy, przewiewne obuwie, okulary słoneczne
 • pij regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zawierających cukier lub alkohol, spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału, lodów mrożonek)
 • unikaj forsownego wysiłku fizycznego
 • korzystaj z chłodnych (temperatura pokojowa) pryszniców i kąpieli; pamiętaj że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny
 • unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz
 • utrzymuj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa; zamykaj drzwi i okna
 • w pomieszczeniach klimatyzowanych
 • przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu mieszkania, szczególnie nocą
 • dbaj o zwierzęta: zabezpiecz je przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnij nieograniczony dostęp do wody pitnej, wietrz pomieszczenia w których przebywają
 • obserwuj reakcje swojego organizmu podczas upałów – w przypadku złego samopoczucia zwróć się o pomoc do lekarza

 

 

Źródło: http://www.szczecin.uw.gov.pl

 


Dopalacze. Gdzie szukać pomocy? Najważniejsze numery telefonów

W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!

 

Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.

 

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

 

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

 

 

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.  

 

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

 

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

 


Sukces naszych strażaków w eliminacjach powiatowych

26 czerwca 2015 r. w Pyrzycach odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu pyrzyckiego. W zawodach uczestniczyło 12 jednostek OSP i jedna KDP, a  sędzią głównym był mł. bryg. Andrzej Pokropski z PPSP w Gryfinie. Gminę Przelewice reprezentowały następujące jednostki: OSP Przelewice, OSP Jesionowo i  KDP Przelewice.

Drużyny rywalizowały w dwóch konkurencjach, a mianowicie: sztafeta pożarnicza 7x50 m z przeszkodami i pożarnicze ćwiczenie bojowe. Pierwsze miejsce w grupie „C” zajęła drużyna kobieca KDP Przelewice, a w grupie „A” drużyna z jednostki OSP Przelewice. Zwycięskie drużyny będą reprezentować powiat pyrzycki w eliminacjach wojewódzkich.

Serdecznie gratujemy naszym drużyną KDP i OSP Przelewice tak wysokiego wyniku oraz życzymy dalszych sukcesów!

>>fotogaleria

Szczegółowe wyniki: pismo_prezesa_osp

Anna Garzyńska


Wizyta partnerska w Woldegk

25 maja 2015 r. delegacja z gminy Przelewice złożyła wizytę partnerską w Mieście Woldegk w związku z zaproszeniem przez Burmistrza Dr. Ernstena Jurgena Lode na  Niemieckie Dni Młynów oraz Jubileuszem 10-tej  rocznicy współpracy Gminy Przelewice i Miasta Woldegk. W wizycie udział wzięli:  Mieczysław Mularczyk wójt gminy, Henryk Nawój radny Rady Gminy - prezes O G Z OSP RP, Janusz Wójtowicz sekretarz gminy - komendant gminny Z OSP RP, Przemysław Mrowiński – tłumacz.

Pan Wójt podczas otwarcia uroczystości podziękował za dotychczasową współpracę partnerską Gminy Przelewice i Miasta Woldegk. Wręczył burmistrzowi Lode statuetkę  i symboliczny upominek, życząc dalszej owocnej współpracy i wszelkiej pomyślności. Burmistrz Lode, okazując swą życzliwość i chęć dalszej współpracy, odwzajemnił się życzeniami.

Niemieckie Dni Młynów w Woldegk to okazja do wspólnego świętowania, nawiązywania kontaktów i nowych znajomości, a także do wymiany doświadczeń w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego oraz do prezentacji produktów regionalnych. Impreza tradycyjnie  cieszyła się  dużą frekwencją. Uczestniczyło w niej wiele osób wraz z rodzinami, w tym także spoza Miasta Woldegk. Atrakcją świętowania była wystawa dawnych motocykli, samochodów, ciągników produkowanych w  DDR. Ciekawym doświadczeniem były też loty śmigłowcem.

W trakcie pobytu naszej delegacji w Woldegk odbyło się spotkanie z burmistrzem Lode i zastępcą Conradem, podczas którego dokonano podsumowania dotychczasowej współpracy i dyskutowano nad planem przyszłych wspólnych działań gmin partnerskich, wójt Mularczyk wyraził swe zadowolenie z podejmowanych wspólnie inicjatyw i zapewnił ze swej strony o dalszej współpracy.

W końcowym etapie wizyty Pan Wójt wraz z delegacją odwiedził siedzibę strażaków, gdzie obejrzał ich sprzęt i wyposażenie, a  na zakończenie wspólnie z Prezesem i Komendantem wręczyliśmy  drobne upominki dla wyróżniających się strażaków.

 

>>fotogaleria

Henryk Nawój

 


Zawód, który rozpala najbardziej pozytywne emocje...

Z okazji "Dnia Strażaka”  04 maja po raz kolejny odwiedziła nas telewizja TVN, by pokazać potencjał OSP Przelewice, a w szczególności  Kobiecą Drużynę Pożarniczą. Zachęcamy do obejrzenia reportażu w Faktach TVN >> TUTAJ

 

Gratulujemy sukcesów i dziękujemy wszystkim strażakom za kolejny rok ofiarnej służby, za poświęcenie i ponoszony trud na rzecz ochrony życia i mienia oraz wzorowe wypełnianie obowiązków. Życzymy niewyczerpanej siły i mnóstwa wytrwałości oraz wiele satysfakcji ze służby społeczeństwu!


"Ogniste dziewczyny" - reportaż Anny Kolmer o Kobiecej Drużynie Pożarniczej z Przelewic wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Radiowym

Z przyjemnością Państwa informujemy, że  reportaż  dziennikarki Radia Szczecin Anny Kolmer "Ogniste dziewczyny" został wyróżniony w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Radiowego "Strażacy ochotnicy nie tylko gaszą". Dotyczy on działalności Kobiecej Drużyny Pożarniczej w Przelewicach.

Do  tegorocznej edycji zgłoszono blisko 50 audycji z 14 rozgłośni radiowych z całego kraju.

Serdecznie gratulujemy wyróżnienia zarówno Pani Annie Kolmer, jaki i wszystkim Paniom z  Kobiecej  Drużyny Pożarniczej w Przelewicach!

Zachęcamy Państwa do wysłuchania reportażu Anny Kolmer „Ogniste dziewczyny”. Realizacja dźwiękowa – Aleksandra Mazur-Woroniecka.


APEL - ZAKAZ WYPALANIA TRAW! WYPALANIE TRAW JEST NIELEGALNE I SZKODLIWE!

Więcej informacj i>> tutaj


"Ogniste dziewczyny" - reportaż Anny Kolmer o Kobiecej Drużynie Pożarniczej z Przelewic wyróżniony w Ogólnopolskim Konkursie Radiowym

Z przyjemnością Państwa informujemy, że  reportaż  dziennikarki Radia Szczecin Anny Kolmer "Ogniste dziewczyny" został wyróżniony w XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Radiowego "Strażacy ochotnicy nie tylko gaszą". Dotyczy on działalności Kobiecej Drużyny Pożarniczej w Przelewicach.

Do  tegorocznej edycji zgłoszono blisko 50 audycji z 14 rozgłośni radiowych z całego kraju.

Serdecznie gratulujemy wyróżnienia zarówno Pani Annie Kolmer, jaki i wszystkim Panią z  Kobiecej  Drużyny Pożarniczej w Przelewicach!

Zachęcamy Państwa do wysłuchania reportażu Anny Kolmer „Ogniste dziewczyny”. Realizacja dźwiękowa – Aleksandra Mazur-Woroniecka.


Ostrzeżenie przed zatruciem tlenkiem węgla

Wraz z nadejściem pierwszych chłodów w naszych domach rozpoczyna się sezon grzewczy. Warto pamiętać, aby ustrzec się tragicznych skutków tlenku węgla, należy przeprowadzać regularne kontrole drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych. Ponadto należy zadbać, by kratki wentylacyjne i otwory w drzwiach łazienkowych nie były zasłonięte. W domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla, która zaalarmuje nas, gdy w powietrzu stężenie trujących substancji się zwiększy.

Tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym,  lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw (np. drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy) spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnego do zupełnego spalania.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na stronie: http://www.szczecin.uw.gov.pl/?type=article&action=view&id=2453Obowiązek noszenia odblasków

Od 31 sierpnia 2014 r. piesi, którzy po zmroku poruszają się poza obszarem zabudowanym, powinni mieć na sobie element odblaskowy. Wcześniej obowiązek noszenia elementów odblaskowych miały osoby poniżej 15 roku życia. Teraz nowy przepis dotyczy wszystkich, bez względu na wiek. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty umieszczane do ubrania, opaski lub kamizelki. Policja zaznacza, że ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców. W 2013 roku doszło do 9 489 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 1 147 osób, a ponad 9 000 zostało rannych.

 

 

 


Informacja na temat epidemii gorączki krwotocznej EBOLA

 • Epidemia gorączki krwotocznej Ebola w krajach Afryki  Zachodniej- podstawowe informacje  -  do pobrania pdf
 • Zalecenia dla osób podróżujących w krajach objętych epidemią  gorączki EBOLA -  do pobrania pdf

 

 

Pierwsza pomoc w przypadku złamania przedramienia

Zima, choć spóźniona, zagościła w całym kraju. Drogi i chodniki pokryły się śniegiem oraz lodem, więc nietrudno o poślizgnięcie się i upadek. Jeśli będziemy mieli szczęście, skończy się to potłuczeniem i siniakami. Co jednak zrobić, jeśli w wyniku poślizgnięcia się złamiemy rękę?

Pierwsza pomoc w razie złamania sprowadza się do zabezpieczenia uszkodzonej kończyny tak, aby bezpiecznie i bezboleśnie przetransportować chorego do placówki medycznej. Istnieje wiele typów złamań (otwarte lub zamknięte, proste i złożone, z przemieszczeniem lub bez itd.). Generalna zasada mówi, iż w trakcie udzielania pierwszej pomocy należy w miarę możliwości unikać przemieszczania złamanej kończyny. Trzeba także zabezpieczyć dwa sąsiadujące ze złamaniem stawy, gdyż w ten sposób unieruchomimy także miejsce złamania.

 

Poniższy film ilustruje sposób postępowania przy prostym, zamkniętym złamaniu kości przedramienia:

https://www.szkolenia-bhp24.pl/zlamanie-reki

 

Na filmie pokazano, w jaki sposób z chusty można sporządzić temblak:

 1. Prostokątną chustę składamy na pół, tworząc z niej trójkąt.
 2. Chustę przekładamy pod złamanym przedramieniem tak, aby jeden róg znajdował się w okolicach łokcia.
 3. Pozostałe dwa rogi chusty wiążemy za szyją.
 4. Następnie stabilizujemy dłoń oraz łokieć w chuście (są to dwa stawy sąsiadujące z miejscem złamania).

Jeśli nie mamy chusty, rękę możemy ustabilizować za pomocą koszuli, ręcznika czy bandaża, z zachowaniem zasad przytoczonych w filmie. Z tak zabezpieczonym złamaniem możemy udać się po pomoc.

Pamiętaj, że w zakresie pierwszej pomocy tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe kursy i szkolenie z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie  - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!


5 nowych filmów o pierwszej pomocy! - zachęcamy do obejrzenia

5 najnowyszych filmów dotyczących pierwszej pomocy: porażenie prądem, użądlenie przez owada, rana z ciałem obcym, połknięcie substancji chemicznej i proste złamanie ręki. Przygotuj popcorn i miłego oglądania!

https://www.szkolenia-bhp24.pl/aktualnosci/pierwsza-pomoc-nowe-filmy

 


KAMPANIA SPOŁECZNA "REAGUJ MASZ PRAWO"

Głównym celem kampanii Rzecznika Praw Dziecka – REAGUJ. MASZ PRAWO jest zmiana biernej postawy ludzi wobec aktów krzywdzenia dzieci oraz zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy.

Przeprowadzone na zlecenie RPD, przez TNS OBOP w 2012 roku badania pokazują, że jedna trzecia badanych uważa, iż nie powinni się wtrącać w to, jak rodzice postępują z dziećmi i w sytuacje stosowania kar fizycznych. Najczęściej powodem braku ich reakcji jest niechęć do wtrącania się w sprawy innych (29%).
 
Niemal połowa respondentów (47%) nie zareagowałoby uznając zasady nietykalności rodziny lub nie czująć się "uprawnionymi" do tego. Powodem brak działania u prawie jednej czwartej badanych (23%) okazał się być strach.
 
Z badań wynika jednak, że społeczeństwo odczuwa wyraźną potrzebę reagowania na krzywdę dziecka. Działania te są jednak mało zdecydowane, w konsekwencji nie są w stanie uchronić dzieci przed tragedią. Spośród wszystkich badanych jedynie połowa wykazała gotowość do zgłoszenia zauważonej przemocy jakiejkolwiek instytucji zajmującej się problemem stosowania przemocy wobec dzieci.
 
Rzecznik Praw Dziecka chce zmienić tę statystykę! Chce pokazać, że należy i warto reagować gdy krzywdzone są dzieci! Chce by była to nie tylko jednorazowa kampania, ale cały ruch społeczny, który poruszy nasze głowy i serca, skłoni nas do otworzenia oczu na przemoc, która dzieje się obok nas, może za ścianą, na sąsiedniej ławce w parku, na ulicy, WSZĘDZIE.
 
Przemoc to nie tylko bicie, znęcanie się i wykorzystywanie seksualne dzieci. To również zaniedbywanie, karmienie na siłę lub głodzenie, przemoc psychiczna i emocjonalna. Warto byśmy otworzyli oczy i reagowali na każdy jej przejaw.
 
Jednym z filarów kampanii są "skrypty reakcji", których celem jest wskazanie osobom dorosłym możliwych reakcji w sytuacjach trudnych, w których - jak wykazują badania - nie wiedzą jak się zachować.
 
Skrypty te można poznać na kolejnych stronach. To proste, łatwe do zapamiętania - w 3 krokach pokazują jak radzić sobie w sytuacjach, w których do tej pory paraliżował nas strach lub niemoc.
 
Przyłącz się do akcji już dziś - REAGUJ! MASZ PRAWO!
 
 
więcej inrormacji na portalach internetowych

http://www.brpd.gov.pl/detail.php?recid=240

 

 


POSTĘPOWANIE ZE ZUŻYTYMI BATERIAMI I AKUMULATORAMI

Ruszyła kampania edukacyjna prowadzona przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dotycząca szkodliwości i recyclingu zużytych baterii i akumulatorów.

Kampania edukacyjna ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu baterii i akumulatorów na środowisko poprzez właściwe gospodarowanie zużytymi bateriami   i akumulatorami.

 „Zależy nam, aby każdy obywatel poznał skutki złego gospodarowania takimi odpadami oraz otrzymał wiedzę jak należy się z nimi obchodzić. Efektem będzie zminimalizowanie ujemnego wpływu zużytych baterii i akumulatorów na środowisko, a tym samym przyczynienie się do ochrony, zachowania i poprawy jakości środowiska, a w konsekwencji komfortu życia i zdrowia ludzi. W strategii województwa kładziemy nacisk na rozwój regionu jako miejsca ekologicznego, czystego, zielonego. To istotny punkt naszej oferty skierowanej do turystów oraz troski o komfort życia mieszkańców Pomorza Zachodniego. Dbałość o nasze środowisko, naturę, tak w ujęciu lokalnym jak i globalnym, powinna być absolutnym priorytetem władz na każdym szczeblu i każdego z nas z osobna. Chrońmy razem nasze wspólne dobro jakim jest środowisko naturalne”  – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Informacje dotyczące kampanii jak i zasad właściwego postępowania ze zużytymi bateriami  i akumulatorami znaleźć można na stronie internetowej www.zuzytebaterie.pl

Ulotka „Nie wyrzucam. Segreguję, do miejsc odbioru przekazuję” jest dostępna tutaj

 

 


Wigilijne spotkanie strażaków i ich rodzin

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta, z którymi my Polacy jesteśmy związani. Staramy się wtedy być blisko siebie, by wspólnie zasiąść przy stole wigilijnym, przełamać się opłatkiem i razem przy choince śpiewać kolędy. Strażacy z OSP Przelewice i OSP Lubiatowo wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Marianem Świderskim i Kapelanem powiatowym  Ks. kan.  Romanem Dutko spotkali się dnia 22.12.2013 r. w przelewickim GCK-u na opłatku i konkursie śpiewania kolęd.

Tradycje Bożonarodzeniowe przedstawiła druhna Martyna Woźniak. Ceremoniał wigilijny i opłatkowy poprowadził Ks. kan. Roman Dutko. Składano sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Komisja konkursowa w składzie: druh Ryszard Dolina, druh Kapelan Ks. kan. Roman Dutko, druh Janusz Wójtowicz Komendant Gminny ZOSPRP w Przelewicach i p. Michał Wierzbicki,  dokonała oceny występów dziesięciu grup strażackich śpiewających kolędy. Wszystkie grupy prezentowały się wspaniałe, dlatego każda z nich otrzymała symboliczną nagrodę.

Prezes OSP Przelewice dziękując za udział w spotkaniu zaprosił na kolejne w 2014 roku.

Prezes OSP Przelewice druh Henryk Nawój


Uwaga na czad!

Gmina Przelewice włącza się do akcji informacyjnej prowadzonej przez Państwową Straż Pożarną. Na początku sezonu grzewczego warto pomyśleć o zabezpieczeniu się przed zatruciem czadem. Ten bezwonny, bezbarwny gaz powstaje podczas procesu niepełnego spalania. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych są niesprawne przewody kominowe.

Straż pożarna przypomina podstawowe zasady bezpieczeństwa:

 1. Nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych i otworów nawiewnych np. w drzwiach łazienkowych. Całkowite uszczelnienie mieszkania powoduje zaburzenie cyklu wentylacji i może przyczynić się do zatrucia czadem. Warto pozostawić rozszczelnione okna – jeśli zamontowane są zbyt szczelne i utrudniają wymianę powietrza.
 2. Należy pamiętać o okresowych przeglądach i czyszczeniu kanałów kominowych i wentylacyjnych. Ich niedrożność może być przyczyną zatruć czadem, np. podczas kąpieli w łazienkach wyposażonych w piecyki gazowe. Zgodnie z prawem budowlanym właściciele lub zarządcy obiektów budowlanych co najmniej raz w roku powinni poddawać kontroli stanu technicznego instalacje gazowe oraz przewody kominowe (dymowe, spalinowe i wentylacyjne). Czynności te mogą wykonać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
 3. Nie wolno ogrzewać pomieszczeń kuchnią gazową. Takie praktyki mogą również skończyć się poważnym zatruciem organizmu. Nowoczesne gazowe urządzenia promiennikowe, mimo iż są wyposażone w katalizatory, powinny być używane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, zgodnie z instrukcją. Nie wolno zostawiać takich urządzeń włączonych na noc w zamkniętym pomieszczeniu, w którym śpią ludzie.
 4. Instalowanie pieców gazowych powinno być dokonywane tylko przez wykwalifikowanych fachowców i zgodnie z zaleceniami producentów. Wszelkie samowolne przeróbki są niedozwolone.
 5. Użytkowanie wszystkich urządzeń grzewczych powinno zawsze odbywać się zgodnie z ich przeznaczeniem i instrukcją użytkowania.
 6. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Ich koszt jest niewspółmiernie niski do korzyści. Mogą uratować życie ludzi.

 
Nie wolno bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania. Mogą być pierwszymi objawami zatrucia. Należy wówczas natychmiast przewietrzyć pomieszczenie.

 
UDZIELANIE POMOCY W PRZYPADKU ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA:

 1. Kiedy znajdziemy w pomieszczeniu dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości nie wolno wpadać w panikę tylko należy jak najszybciej zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza.
 2.  Należy wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce.
 3. Wezwać służby ratownicze (Pogotowie Ratunkowe nr 999, Straż Pożarną nr 998 lub 112),
 4. Jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy bezzwłocznie zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta-usta oraz masaż serca (uciskanie klatki piersiowej) w stosunku 2 wdechy i 30 uciśnięć. Uciśnięcia wykonywać na równym, twardym podłożu w tempie ok. 100 razy/minutę.Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE


UWAGA! METANOL ZABIJA!


Uwaga - próby szczelności i wytrzymałości nowo budowanego odcinka gazociągu DN 700 relacji Szczecin-Lwówek

Wykonawca robót inwestycyjnych Konsorcjum ZRUG – Polimex Mostostal S.A.  informuje, że w dniach od 25-30 listopada 2013 r. na terenie gminy Przelewice, który objęty jest inwestycją pn. „Budowa gazociągu DN 700 relacji Szczecin-Lwówek….”  prowadzona będzie próba szczelności i wytrzymałości nowo budowanego odcinka gazociągu DN 700.

Dotyczy to w szczególności miejscowości: Żuków, Karsko i Przywodzie. Próba zakończona zostanie spuszczeniem medium próbnego (woda) wraz z upuszczeniem uzyskanego ciśnienia, co charakteryzować się będzie głośnym świszczącym dźwiękiem.

Szczegóły w piśmie – do pobrania

 


Uwaga włośnica!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pyrzycach informuje, że od maja 2013 na terenie powiatu pyrzyckiego stwierdzono w trzech gospodarstwach u sześciu świń wystąpienie włośnicy.

Włośnicę stwierdzono w miejscowości Jesionowo, dwukrotnie w maju i październiku oraz w miejscowościach Kłęby i Nowy Przylep. Włośnica jest dla ludzi ciężką. chorobą pasożytniczą. Zarazić można się jedynie jedząc nie badane, zainfekowane larwami włośnia mięso.

Jednocześnie informujemy, że w przypadku dokonywania uboju zwierząt w gospodarstwie w celu produkcji mięsa na użytek własny należy:

 • na co najmniej 24 godziny przed dokonaniem uboju świń, cieląt do 6 miesiąca życia, owiec, kóz, fakt ten zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pyrzycach (tel. 91/5704424) w formie pisemnej bądź ustnej,
 • w przypadku uboju cieląt do 6-go miesiąca życia, owiec, kóz, fakt ten należy zgłaszać pisemnie wraz z oświadczeniem o zagospodarowaniu materiału szczególnego ryzyka na własny koszt,
 • uboju może dokonać osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje,
 • mięso świń i nutrii poddanych ubojowi oraz mięso dzików odstrzelonych, obowiązkowo poddaje się badaniu na obecność włośni,
 • mięso pozyskane na użytek własny nie może zostać wprowadzone do obrotu.

Punkt przyjęcia prób mięsa do badania w kierunku włośnicy znajduje się przy terenowej pracowni diagnostyki włośnicy w Kłodzinie 65, 74-210 Przelewice. Próby przyjmowane są w poniedziałki i czwartki w godzinach 9.00-10.00. W pozostałe dni informacje o badaniu mięsa udziela lekarz wet. Artur Konieczny pod numerem telefonu 692296817.

 


Pierwsza pomoc - nagłe zatrzymanie krążenia

Film powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji (www.prc.krakow.pl), przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa oraz fundacji "Ratuj Życie" (www.ratujzycie.eu), w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca.

Źródło: https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia


WOJEWÓDZKIE OBCHODY DNIA STRAŻAKA

Tak naprawdę żadna miejscowość nie może funkcjonować bez straży pożarnej. To właśnie strażacy, bez względu na zagrożenie życia, ratują nasze mienie i zdrowie. Stoją na straży ludzkich domostw, bogactw naturalnych i kulturowych. 18 maja 2013 r. w Pyrzycach odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele p.w. WNMP, koncelebrowaną przez ks. biskupa Władysława Blina, który przyjechał z Białorusi, aby przewodniczyć mszy świętej za zachodniopomorskich strażaków. Po zakończeniu uroczystej mszy św. pododdziały, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przemaszerowali na plac przy Starostwie Powiatowym w Pyrzycach, gdzie odbywała się dalsza część obchodów. Po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej, wszystkich przybyłych na uroczysty apel przywitał Komendant Wojewódzki PSP w Szczecinie - nadbryg. Henryk Cegiełka.

W tej części zostały wręczone odznaczenia: Złote oraz Srebrne Medale za Długoletnią Służbę, Srebrne oraz Brązowe Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, nagrody pieniężne, Dyplomy Komendanta Głównego, Medal Honorowy im. Józefa Tuliszowskiego oraz awanse na wyższe stopnie. Prezydium Zarządu Głównego OSP RP nadało Złoty Znak Związku, Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza oraz Złoty i Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa.

Krystyna Nawój wyrecytowała swoje dwa wiersze pt.: „Zabiegany Człowiek” oraz „Sprawność strażaka”, które były hołdem i podziękowaniem za tak trudną służbę.

Wśród zaproszonych gości byli: Sławomir Preiss Senator RP, Renata Zaremba Poseł na Sejm RP, Magdalena Kochan Poseł na Sejm RP, Bartosz Arłukowicz Minister Zdrowia, Andrzej Dycha Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Marcin Zydorowicz Wojewoda Zachodniopomorski, nadbryg. Marek Kowalski Zastępca Komendanta Głównego PSP.

Z okazji Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka Starosta Pyrzycki Wiktor Tołoczko złożył na ręce Komendanta Wojewódzkiego PSP w Szczecinie - nadbryg. Henryka Cegiełki list gratulacyjny oraz pamiątkowe publikacje.

Stało się już tradycją, iż strażacy prezentując swoje umiejętności łączą je ze wspólną zabawą. Była to okazja oderwania się od codziennej służby.

 

Więcej szczegółów i galeria zdjęć na stronie:

http://pyrzyce.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=1&subsub=0&menu=10&artykul=3809&akcja=artykul

 


Wypalanie traw jest szkodliwe, zabronione i grożą za to kary

 

 


Darmowy film edukacyjny - krwawienie z nosa

Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z nosa

Krwotok z nosa to dolegliwość, z którą większość z nas choć raz miała styczność w swoim życiu. Pojawia się on najczęściej w wyniku urazu mechanicznego (np. uderzenie nosem w twardy przedmiot) lub w wyniku niektórych chorób.
Choć najczęściej wygląda bardzo groźnie, krwotok z nosa w większości sytuacji nie zagraża życiu czy zdrowiu osoby poszkodowanej. W sporadycznych przypadkach krwawienie jest na tyle obfite bądź długotrwałe, że wymaga wizyty u laryngologa bądź – w skrajnych, wyjątkowych przypadkach – wezwania pogotowia ratunkowego. Z reguły krwotok zlokalizowany jest w przedniej części jamy nosowej i udaje się go opanować za pomocą prostych czynności z zakresu pierwszej pomocy.

Czynności te można obejrzeć w filmie instruktażowym poświęconym pierwszej pomocy w przypadku krwotoku z nosa:

http://youtu.be/3CUCMfwk3T8

Spróbujmy je przybliżyć: przede wszystkim należy usiąść i pochylić głowę do przodu. Osoby poszkodowane mają niekiedy tendencję do odchylania głowy do tyłu, co jest błędem. Krew ścieka wtedy do przełyku, co może wywołać torsje lub nawet zakrztuszenie. Następnie, jeśli to konieczne, należy delikatnie wydmuchać nos. Tamowanie krwotoku polega na utrzymywaniu pozycji pochylonej i jednoczesnym uciskaniu skrzydełek nosa za pomocą palca wskazującego i kciuka. Krwawienie powinno ustąpić w ciągu kilku minut. Aby zwiększyć komfort poszkodowanego, można przyłożyć mu do karku zimny kompres.
Pamiętajmy, że w razie udzielania przez nas pierwszej pomocy osobie, która ma krwotok z nosa, powinniśmy dla własnego bezpieczeństwa unikać kontaktu z krwią.
Może się zdarzyć, że osoba poszkodowana nagle traci przytomność. W takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć osobę, układając ją w pozycji bezpiecznej. Ilustruje to poniższy film dot. pierwszej pomocy:
https://www.szkolenia-bhp24.pl/pozycja-bezpieczna-online
Jak widać, pomoc poszkodowanemu w sytuacji krwotoku z nosa jest dosyć prosta. Pamiętajmy jednak, że tylko praktyka czyni mistrza. Wiele organizacji i fundacji organizuje darmowe szkolenia i kursy z pierwszej pomocy. Warto z nich skorzystać i nauczyć się ratować życie - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!

 


Bezpieczne Ferie 2013

SZANOWNI MIESZKAŃCY POWIATU PYRZYCKIEGO,

Starosta Pyrzycki Wiktor Tołoczko oraz Dyrektor ZS nr2 RCKU Paweł Palczyński, Prezes Spółki PZM Szczecin Jerzy Mołczanow i Właściciel Stacji Kontroli Pojazdów Magdalena Kamińska

zapraszają na bezpłatne ustawienie świateł i sprawdzenie układu hamulcowego.

Bezpieczny pojazd, to sprawny pojazd. Dbając o bezpieczny wyjazd na ferie zimowe uprzejmie informujemy, że w dniach 23 - 25 stycznia br. na terenie powiatu  pyrzyckiego będzie można bezpłatnie ustawić światła, i sprawdzić układ hamulcowy,     w Stacjach Kontroli Pojazdów:

 1. ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 2 RCK U W PYRZYCACH ul. Młodych Techników 5
 2. POLSKI ZWIĄZEK MOTOROWY ODDZIAŁ PYRZYCE ul. Sportowa 1
 3. PODSTAWOWA STACJA KONTROLI POJAZDÓW W LIPIANACH ul. Jedności Narodowej 9


Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Wspólnie dbajmy o bezpieczeństwo na naszych drogach!

 

 


UWAGA na alkohol niewiadomego pochodzenia

Nie pij alkoholu niewiadomego pochodzenia oraz nieprzeznaczonego do spożycia dla ludzi 1⁄2 kieliszka alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy, a 30 ml kieliszek to dawka śmiertelna.

 

 

 

 


 

 


Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych

Wojewoda Zachodniopomorski wydał rozporządzenie porządkowe w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Rozporzadzenie jest wynikiem negatywnych skutków powszechnego używania w okresie karnawału wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, stwarzających zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia osób, jak również niosących zagrożenia dla porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego. Konsekwencje nieuwagi i nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa bywają tragiczne w skutkach – poparzenia, obrażenia dłoni i palców, uszkodzenia słuchu i wzroku. Niektóre z urazów pozostawiają trwałe ślady. Szczególnie bolesne jest to, że ofiarami większości nieuważnych zabaw z petardami padają dzieci.

Celem zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa publicznego oraz ochrony życia i zdrowia, wprowadza się zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Zakaz obowiązuje od dnia 17 grudnia 2012 r. do dnia 2 stycznia 2013 r.  z wyjątkiem 31 grudnia 2012 r. i 1 stycznia 2013 r.

Pełna treść rozporządzenia: do pobrania

 


Zaproszenie do składania oferty na wykonanie zadania pn. "Odśnieżanie dróg gminnych i wewnętrznych w sezonie zimowym 2012/2013"

Gmina Przelewice  informuje, że są przyjmowane oferty na wykonanie zadania pn. „Odśnieżanie dróg gminnych i wewnętrznych w sezonie zimowym 2012/2013

Przedmiot zamówienia:

 1. Przedmiotem zamówienie jest odśnieżanie dróg gminnych i wewnętrznych w poszczególnych rejonach Gminy Przelewice, według wykazu stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zaproszenia. Dopuszcza się możliwość składania ofert na wybrane rejony gminy określone w załączniku nr 1.
 2. W postępowaniu mogą brać udział rolnicy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz firmy specjalizujące się w tego rodzaju usługach.
 3. Termin wykonania zamówienia: sezon zimowy 2012/2013. Wykonywanie zadań powinno odbywać się na podstawie zgłoszenia telefonicznego przez pracownika Urzędu merytorycznie odpowiedzialnego za udzielenie zamówienia. Wykonawca przystąpi do realizacji zamówienia najpóźniej w przeciągu dwóch godzin od momentu otrzymania zgłoszenia.
 4. Oferta powinna zawierać informację o rejonie odśnieżania, którego ma dotyczyć, cenę brutto za 1 godzinę odśnieżania oraz informacje o sprzęcie, którym świadczona będzie usługa i o dyspozycyjności oferenta.
 5. Bliższych informacji na temat zaproszenia udziela Pan Leszek Jonczak, (pokój 17) Urzędu Gminy w Przelewicach, tel. 91/ 391 3825.

 

Miejsce składania ofert: Urząd Gminy w Przelewicach, 74-210 Przelewice 75, sekretariat.

Termin składania ofert:  do dnia  07 grudnia  2012 r. do godz. 10:00

Termin otwarcia ofert: 07 grudnia  2012 r. do godz. 10:15

Termin realizacji  zamówienia : sezon zimowy 2012/2013  

                                                                                                                                          

Wójt Gminy
Marek Kibała

Załączniki:

 1. Wykaz dróg- załącznik nr 1
 2. Formularz cenowy – załącznik nr 2

 


Spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

31 października 2012 r. obradował  Gminny Zespół Zarządzenia Kryzysowego w Przelewicach w składzie:

 1. Wójt  Marek Kibała – przewodniczący GZZK,
 2. Sekretarz Janusz Wójtowicz –członek GZZK,
 3. Referent Leszek Jonczak - z- ca przewodniczącego GZZK,
 4. Inspektor Dorota Margiel - członek GZZK,
 5. Referent Bartłomiej Królikowski - członek GZZK.

Na posiedzeniu GZZK ustalono co następuje:

 • podjęto decyzję o zakupie  mieszanki soli z piaskiem w miejsca szczególnie niebezpieczne na drogi  gminne i wewnętrzne oraz  o powiadomieniu dyrektora ZDP w Pyrzycach o konieczności przywozu w/w mieszanki w miejsca szczególnie niebezpieczne na drogi powiatowe,
 • umieścić w BIP ogłoszenie  do składania ofert na odśnieżanie dróg gminnych i wewnętrznych,
 • postawić siatkę do zasłon przeciwśnieżnych w miejscowości Radlice,
 • powiadomić  dyrektorów szkół i innych użytkowników o konieczności odśnieżania dachów obiektów wielkopowierzchniowych
 • polecono kierownikowi OPS o niesieniu wsparcia osobom bezdomnym, poszkodowanym i najbardziej potrzebującym pomocy  w okresie zimowym.
 • powiadomić  sołtysów o przekazywanie informacji  do tut. Urzędu  i mieszkańców o stanie przejezdności dróg w poszczególnych sołectwach oraz do Radio Lipiany,
 • ustalono, iż  w następstwie intensywnych opadów śniegu do unieruchomionych pojazdów będą kierowane jednostki  OSP,
 • w przypadku  osób potrzebujących pomocy uruchomi się miejsca noclegowe w schronisku przy Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach,
 • wystosować pismo do Powiatowego  Urzędu Pracy w Pyrzycach z prośbą  o uruchomienie systemu robót publicznych i interwencyjnych na wypadek wystąpienia ekstremalnych  warunków pogodowych,
 • powiadomić  Komendanta Posterunku Policji w Lipianach i Komendanta Gminnego OSP w Przelewicach o gotowości do działania w okresie ataku zimy,
 • powiadomić zarządców sieci wodociągowych i kanalizacyjnych o konieczności ciągłej pracy ujęć wodociągowych i  informowaniu gminy o sytuacjach awaryjnych
 • polecono pracownikowi zajmującemu się sprawami drogownictwa o dokonanie przeglądu stanu infrastruktury hydrotechnicznej i przepustów drogowych,
 • polecono kierowcy wozu strażackiego o uzbrojenie go w pług śnieżny.

Na zakończenie spotkania Wójt Gminy apelował do zebranych, aby nie lekceważono żadnych sygnałów mogących świadczyć o tym, że ktoś potrzebuje pomocy.

Szczegółowe informacje dotyczące Akcji zima 2012/2013 zawarto w Informatorze zimowego utrzymania dróg na terenie gminy Przelewice w sezonie 2012/2013.

Autor:  Leszek Jonczak

Do pobrania: Informator zimowego utrzymania dróg na terenie gminy Przelewice w sezonie 2012/2013


Strażak Roku '2012. Babska straż bojowa

"Jest impreza, są strażacy. Nie tylko w walce z czerwonym kurem i ratując życie na drogach, ale również wśród ludzi, gdy ci cieszą się i radują. Festyn Sołecki w Ślazowie.

Rozdanie certyfikatów na festynie w Ślazowie, zdobytych przez panie w Borne Sulinowo. Jeden z odważnych maluchów wszedł na scenę i od razu został ubrany w kurtkę strażacką. On zostanie druhem.

Rozdanie certyfikatów na festynie w Ślazowie, zdobytych przez panie w Borne Sulinowo. Jeden z odważnych maluchów wszedł na scenę i od razu został ubrany w kurtkę strażacką. On zostanie druhem."

(Fot. Marek Rudnicki)

 Więcej szczegółów na stronie : http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120802/STRAZAKROKU01/120809919

 


Strażak Roku 2012. OSP Przelewice - najbardziej utytułowaną jednostką

Marek Rudnicki

Trwa zgłaszanie kandydatur do czwartej już edycji naszego plebiscytu. Dziś przedstawiamy OSP Przelewice.

OSP Przelewice otrzymały super nowoczesny wóz bojowy marki mercedes. 180 tys. zł dała gmina, a pozostałe 520 tys. zł komenda główna straży pożarnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i zarząd główny OSP.

OSP Przelewice otrzymały super nowoczesny wóz bojowy marki mercedes. 180 tys. zł dała gmina, a pozostałe 520 tys. zł komenda główna straży pożarnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i zarząd główny OSP.

(OSP Przelewice)

Wybieramy Strażaka Roku 2012. Zgłoś najlepszych!


We wszystkich edycjach konkursu najbardziej utytułowaną jednostką okazała się Ochotnicza Straż Pożarna w Przelewicach. W 2009 r. zajęła I miejsce, w rok później - III miejsce i w ubiegłym roku - II miejsce. Jest też laureatem plebiscytu na Remizę Roku.

To jedna z bardziej prężnych jednostek w naszym regionie. Działa w niej 80 członków, a 12 pełni każdego dnia całodobowy dyżur przy dwóch wozach bojowych.

Od ubiegłego roku jednostka wzbogaciła się o najnowszy wóz bojowy. Posiadany jelcz ratowniczo-gaśniczy przekazała w listopadzie 2011 r. do jednostki w Lubiatowie, sama zaś otrzymała super nowoczesny wóz bojowy marki mercedes.

Sukcesy w różnego rodzaju konkursach przynoszą wymierne korzyści.

- Powstała bardzo silna kobieca drużyna pożarnicza - mówi z dumą Henryk Nawój, prezes OSP Przelewice. - Zdobyły wszystkie, niezbędne umiejętności z tym zawodzie. Między innymi zdały bardzo trudny do zaliczenia egzamin w komorze dymnej. Brzmi to prosto, ale gdyby ktoś chciał tak sobie pobiegać w aparacie oddechowym po bieżni, od razu odechciałoby mu się żartów.

Strażacy z OSP prócz wyników w pracy zawodowej, mają też na swoim koncie osiągnięcia sportowe. W ostatnio rozegranych międzygminnych zawodach w Przelewicach panowie zajęli I miejsce, panie - również pierwsze miejsce, a drużyna młodzieżowa - drugie.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że strażacy nie są doceniani przez gminnych radnych. Wójt planował na działalność OSP przeznaczyć około 110 tys. zł, a radni uchwalili jedynie 40 tys. zł. Jest połowa roku, a wydali już na statutową działalność około 60 proc. posiadanych funduszy. Zastanawiają się, co będzie, gdy przyjdzie rozkaz wyjazdu, a oni nie będą mieli za co kupić benzyny.

- Akcja w miejscowości Gardziec - opowiada jeden ze strażaków. - W sobotę dostajemy rozkaz wyjazdu do katastrofy budowlanej. Na miejscu przygnieciony konstrukcją stalową człowiek. Takich i podobnych akcji jest dużo więcej. Jak zabraknie pieniędzy, kto pomoże? Nikt.

Więcej na stronie; http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20120702/STRAZAKROKU01/120709958

 


Festyn Wiejski w Ślazowie

To już tradycja, że zawsze strażacy z OSP Przelewice biorą udział w festynach. Przeprowadzają pokazy, zabezpieczają imprezę, pomagają w organizacji. Tym razem dostaliśmy zaproszenie do Ślazowa.

Jak zwykle spędziliśmy czas w świetnym towarzystwie, cudownie się bawiąc. Poprowadziliśmy różne konkurencje dla mieszkańców np. rozwijanie liny gaśniczej, ubieranie i bieg na czas w pełnym umundurowaniu. Na koniec kobiety przeprowadziły pokaz pokazując wszystkie atuty naszego Mercedesa. Zainteresowanie strażaków (czyt. druhen :D ) bardzo wzbudziła pewna konkurencja dla dzieci ... Każde dziecko, które zatańczyło kaczuchy dostało lody!!!  Oczywiście nasze "dziewczynki" nie mogły przepuścić takiej okazji do świetnej zabawy i wraz z najmłodszymi zatańczyły na środku mega kaczuchy!

Na koniec odbyła się biesiada, na której każdy już prywatnie się bawił. Dziękujemy Pani Sołtys Edycie Gajewskiej ( a zarazem naszej druhnie) za zaproszenie i polecamy się na przyszłość, także na innych uroczystościach.

Autor: Alicja Gąsiorowska

>>galeria<<

 

 


 

 

 

 


Międzygminne Zawody Sportowo-Pożarnicze Drużyn OSP

16 czerwca 2012 r. na boisku sportowym w  Przelewicach zostały rozegrane międzygminne zawody sportowo – pożarnicze drużyn OSP.  Współzawodniczyło ze sobą 11 drużyn z jednostek OSP z gmin:

Przelewice i Warnice, w tym jedna kobieca drużyna pożarnicza z Przelewic oraz cztery młodzieżowe drużyny pożarnicze z: Przelewic, Lubiatowa, Jesionowa i Wierzbna. Swoje reprezentacje z terenu naszej gminy  wystawiły jednostki OSP: Przelewice, Lubiatowo, Kluki, Jesionowo i Płońsko.
Otwarcia zawodów dokonała Wójt Gminy Warnice p. Anna Hackiewicz-Gębska. Zawody rozegrane w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami i ćwiczenia bojowe. Podczas konkurencji drużyny strażackie miały za zadanie w jak najkrótszym czasie podpiąć zestaw węży, uruchomić motopompę i strumieniem wody przewrócić komplet pachołków oraz trafić w tarczę obrotową. Sędziami zawodów byli przedstawiciele Komendy Powiatowej PSP w Pyrzycach, a sędzią głównym mł. bryg. p. Artur Winarski.
Kolejność czołowych miejsc w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco:

Sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami:
I miejsce OSP Przelewice (67,9 pkt.)
II miejsce OSP Obryta (69,4 pkt.)
III miejsce OSP Kluki (69,8 pkt.)

Ćwiczenia bojowe:

I miejsce OSP Jesionowo (54,7 pkt.)
II miejsce OSP Warnice (57,1 pkt.)
III miejsce OSP Lubiatowo (57,3 pkt.)
W klasyfikacji generalnej międzygminnej I miejsce zajęła jednostka z Przelewic - 127,9 pkt., II z Warnic - 130,0 pkt., a III z Wierzbna - 130,2 pkt.. Wśród jednostek Gminy Przelewice I miejsce zajęła jednostka z Przelewic, II z Lubiatowa, III z Kluk,  IV z Jesionowa, a V z Płońska. Wszyscy zwycięzcy otrzymali okolicznościowe puchary i dyplomy, które wręczyli: p. Marian Świderski Przewodniczący Rady Gminy Przelewice,  p. Anna Hackiewicz-Gębska Wójt Gminy Warnice i p. Henryk Nawój Prezes Zarządu OGZ OSP RP w Przelewicach. Nie zabrakło też nagród dla najmłodszych uczestników. Na zakończenie zawodów na wszystkich czekała przepyszna grochówka. Zadowolenie i uśmiechy, które gościły na twarzach gości były najlepszą zapłatą dla strażaków z OSP Przelewice, którzy byli gospodarzami sobotniej imprezy.

 

Organizatorom składamy serdeczne podziękowania za pięknie przygotowaną imprezę.

Magdalena Zagórska
Janusz Wójtowicz

>>galeria<<

 


Spotkanie z Mikołajem w ICEO

19 stycznia 2012 r.  podczas ferii zimowych  Internetowe Centrum Edukacyjno-Oświatowe na Wsi (ICEO), działające przy  Remizie OSP  Przelewice, odwiedził  Mikołaj.

W spotkaniu z Mikołajem uczestniczyli członkowie Młodzieżowej Drużyny  Pożarniczej oraz dzieci z rodzin  strażackich i te, które zainteresowane są wstąpieniem do MDP.  Spotkanie to było zarazem, podziękowaniem  członkom  MDP Przelewice za dotychczasową  prace, jak i chęcią zorganizowania dla dzieci paczek.  

Podczas imprezy dzieci mogły w  atrakcyjny sposób  spędzić czas wolny, a obfite paczki, które od Mikołaja otrzymały, wzbudziły w nich wiele radosnych emocji.

Dzięki wsparciu  finansowemu mieszkańców naszej gminy, otrzymanemu w czasie rozprowadzania przez strażaków kalendarzy na rok 2012,  mogliśmy wesprzeć zakup obfitych paczek dla dzieci, za co serdecznie dziękujemy.

Zarząd OSP Przelewice dziękuje również opiekunowi ICEO  i Kobiecej Drużynie Pożarniczej w Przelewicach za zorganizowanie imprezy.

Autor: Henryk Nawój

>>galeria<<

 

 

 

 


 

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Przelewice

Dzień 17.12.2011 r. był dniem szczególnym dla OSP Przelewice; po przeszło 63 latach działalności doczekali się  przekazania nowego  samochodu ratowniczo - gaśniczego GCBA Mercedes Benz  Axor  1833 A, 5000 l wody,  500 l środka  pianotwórczego. Tego dnia nastąpiło również przekazanie samochodu ratowniczo - gaśniczego GCBA Jelcz dla OSP Lubiatowo.

Realizacja zadania pn. „Dostawa nowego fabrycznie, ciężkiego samochody ratowniczego z funkcją ograniczania stref skażeń” został zrealizowana tylko dzięki dofinansowania z wielu źródeł. Koszt zakupu pojazdu wraz z przygotowaniem do użytkowania został sfinansowany przez: Wojewódzkie Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w kwocie 150 000 zł, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie w kwocie 220 000 zł, Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Szczecinie w kwocie 150 000 oraz z budżetu Gminy Przelewice w kwocie 188.000 zł.

Mimo, że pogoda w sobotę 17 grudnia br. była sztormowa, wiał silny wiatr, było zimno, a od czasu do czasu padał deszcz to na tą szczególną strażacką uroczystość przybyło wiele zacnych gości i zaprzyjaźnionych jednostek OSP, m. in.  z: Suchania, Tetynia, Brzeska, Lipian, Starego Przylepu, Warnic, Bielic, Jesionowa, Kluk, Płońska  oraz z Woldegk (Niemcy).

Swoją obecnością zaszczycili nas m.in.: Senator Rzeczypospolitej Polskiej  Pana  Sławomir Preis, Starosta  Pyrzycki Pana Wiktora Tołoczko, przedstawiciele Rady  Powiatu Pyrzyckiego, Rady Gminy Przelewice na czele z Przewodniczącym Rady Panem Marianem Świderskim,  Dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie  Pan Andrzej Mickiewicz, Prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP  w Szczecinie  Druh Stanisław Dych, przedstawiciele Zarządu Oddziału Powiatowego  Związku OSP w Pyrzycach na czele z Prezesem Henrykiem Sikorą,  Komendant Powiatowy  PSP Pyrzyce mł. bryg. Mirosław Rabiega wraz ze swoimi współpracownikami, Wójt Gminy Bielice  Pan Zdzisław Twardowski, przedstawiciele Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Przelewicach, Sołtysi z terenu gminy Przelewice oraz wielu strażackich sponsorów, przyjaciół i ludzi dobrej woli.

O godz. 9.30 nastąpiła zbiórka jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych na placu folwarcznym, za którą odpowiedzialny był  Komendant Gminny Z OSP RP w Przelewicach Druh Ireneusz Pijewski. Uroczystości prowadziły Druhny z Kobiecej Drużyny Pożarniczej Przelewice Magdalena Lubecka,  Agata Kowalczyk, Alicja Gąsiorowska. Dowódcą uroczystości był Zastępca Prezesa OSP Przelewice Druh Janusz Wójtowicz. Meldunek o gotowości do uroczystości złożył  Prezes OSP Przelewice Druha Henryk Nawój  Prezesowi Oddziału  Wojewódzkiego Związku  OSP RP w Szczecinie Druhowi Stanisławowi Dysze. Następnie dokonano recytacji hymnu Związku OSP RP Rycerze Floriana, której dokonały dh Magdalena Lubecka, dh Agata Kowalczyk, dh Alicja Gąsiorowska. W dalszej części w imieniu Wójta Gminy Przelewice i Prezesa OGZ OSP RP w Przelewicach  nastąpiło przywitanie wszystkich przybyłych gości.

Po przywitaniu gości głos zabrał Wójt Gminy Pan Marek Kibała, który w swoim wystąpieniu  przypomniał i wymienił wszystkie osoby, które  przyczyniły się do sukcesu jakim jest zakupu nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP Przelewice, a szczególnie dziękował swojej pracownicy nieobecnej podczas tej uroczystości Ewie Gąsiorowskiej-Nawój.  Po wystąpieniu Pana Wójta nastąpiło oficjalne przekazanie samochodu dla OSP Przelewice. Poświęcenia nowego pojazdu strażackiego dokonał Dh Kapelan Powiatowy ks Romana Dutkę.

Uroczystego przekazania kluczyków nowego samochodu ratowniczo -gaśniczego dla OSP Przelewice dokonał Wójt  Gminy Pan Marek Kibała z Przewodniczącym Rady   Panem Marianem Świderskim  w asyście  Komendanta Powiatowego PSP Pyrzyce mł.  bryg. Mirosława Rabiegi, Prezesa Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP  w Szczecinie  Druha Stanisława Dychy, Dyrektora WFOŚiGW w Szczecinie  Pana Andrzeja Mickiewicza.

Po zakupie nowego  samochodu OSP Przelewice postanowiła nieodpłatnie przekazać swój dotychczsowy samochód GCBA Jelcz 420 dla jednostki OSP Lubiatowo,  a tym samym zminimalizować wkład gminy do zakupu nowego samochodu dla OSP Przelewice. Przekazania kluczyków dla OSP Lubiatowo dokonał Wójt Gminy Pan Marek Kibała z Przewodniczącym Rady Gminy Panem  Marianem Świderskim w asyście  Komendanta Powiatowego  PSP Pyrzyce mł. bryg. Mirosława Rabiegi, Prezesa Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP  w Szczecinie  Druh Stanisława Dychy.

Z powodu pogarszającej się pogody dalsza część uroczystości przeniesiona została do oranżerii Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, podczas której Wójt Gminy Przelewice jeszcze raz podziękował wszystkim zaangażowanym osobom za wspólne działania na rzecz zakupu nowego samochodu ratowniczo -gaśniczego dla OSP Przelewice. Wyrazem tego podziękowania były symboliczne statuetki, które wręczono dla Komendy Głównej PSP  i  Komendy Wojewódzkiej PSP, Zarządu Głównego Związku  OSP RP w Warszawie  i Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP w Szczecinie  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W czasie uroczystości podziękowania za bardzo duże zaangażowanie i pomoc w działalności statutowej w imieniu Zarządu OSP Przelewice złożył również Prezes Zarządu dh Henryk Nawój. Statuetki  z mottem „Podziękować to za mało ” zostały wręczone dla: KP PSP w Pyrzycach, Rady Gminy w Przelewicach, Firmy „ ROLMIX ” Przelewice, lek. med.   Jana Rusina, Michała Wojtalewicz, Ewy Gąsiorowskiej-Nawój, Przemysława Mrówczyńskiego, Druha Krzysztofa Siwka, OPZ OSP RP w Pyrzycach, Firmie  Ha-con w Barlinku.

Na  zakończenie uroczystości głos zabrał Druh Henryk Nawój: „Gdy przychodzi taki dzień,  dzień podsumowania zadana zakupu nowego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP Przelewice słowo „Podziękować to za mało”. Samo słowo podziękować w tym dniu wyraża wdzięczność wszystkim tym, którzy przy tym zadaniu ciężko pracowali, większość osób jest dzisiaj wśród nas, ale nie ma naszej byłej Dyrektor Biura Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP w Szczecinie dh Magdaleny Przybyła, której wiele zawdzięczamy. To Druhna Magdalena Przybyła wskazała nam cele, które prowadzą do osiągnięcia zakładanego sukcesu, nie ma Druha Stanisława Kopcia członka prezydium ZG Z OSP RP w Warszawie, który również przyczynił się do osiągnięcia dzisiejszego sukcesu. Do sukcesu dzisiejszego przyczyniła się również moja rodzina, chciałbym Wam ją przedstawić: moja rodzina to jesteście Wy wszyscy przybyli na tą uroczystość strażacy z powiatu pyrzyckiego.”

Prezes podziękował także wszystkim tym, którzy uroczystość przygotowali, a w szczególności swojej rodzinie za przygotowanie poczęstunku, za pomoc finansową  Ireneuszwi Pijewskiemu, Janowi Jaworskiemu, Mieczysławowi Mularczykowi, Firmie Ha-Con z Barlinka, Beacie Woźniak  oraz Edycie  Gajewskiej.

Druh Henryk Nawój

>>galeria<<
 

 


Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej 2011

W dniu 18 marca 2011 r. odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej w Przelewicach. Organizatorami Turnieju byli: Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Przelewicach, Urząd Gminy w Przelewicach, Publiczne Szkoły Podstawowe z terenu gminy oraz Publiczne Gimnazjum w Przelewicach.

 

 

Celem Turnieju było rozpowszechnianie wiedzy przeciwpożarowej i zasad udzielania pierwszej pomocy wśród dzieci i młodzieży. Został  on przeprowadzany w czterech grupach wiekowych:

 • grupa przedszkolna - dzieci klas „0” szkół podstawowych,
 • grupa młodsza –dzieci klas I-III szkół podstawowych,
 • grupa starsza – dzieci klas IV-VI szkół podstawowych,
 • grupa gimnazjalna – młodzież klas I – III gimnazjum.

Po eliminacjach szkolnych uczestnicy konkursu przystąpili do finału GTWP, który został przeprowadzony w:  Gminnej Bibliotece Publicznej (grupa przedszkolna i młodsza), Centrum Kształcenia na Odległość na Wsiach (grupa starsza), Internetowym Centrum Edukacyjno-Oświatowe na Wsi (ICEO), działającym przy OSP Przelewice (grupa gimnazjalna). Otwarcia turnieju w imieniu Wójta Gminy Przelewie dokonał Sekretarz Gminy Janusz Wójtowicz, który jest jednocześnie pełniącym obowiązki Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Przelewicach. Następnie dh Ewa Gąsiorowska-Nawój zapoznała wszystkich zgromadzonych z regulaminem Turnieju. W dalszym etapie młodzi przyjaciele straży pożarnej przystąpili do rozgrywek turniejowych.
Dla dzieci klas 0-III szkół podstawowych został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „My, przyjaciele strażaka Florka pomagamy zapobiegać pożarom – narysuj przyczyny powstawania pożarów i sposoby ich zapobiegania”. Grupa starsza i gimnazjalna mogła wykazać swoją wiedzę w teście pisemnym i multimedialnym. Rywalizacja między zawodnikami była zacięta, gdyż okazało się, że ich wiedza strażacka była duża. Po wnikliwej ocenie prac plastycznych i testów przez Jury, składającego się z członków Oddziału Gminnego Związku OSP Przelewice i przedstawicieli Urzędu Gminy w Przelewicach, wyłoniono zwycięzców Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2011 r.

Oto wyniki:

Grupa przedszkolna:
I miejsce - Oliwia Kwaśna (PSP Jesionowo)
II miejsce - Miłosz Grzybowski (PSP Żuków, Filia Przywodzie)
III miejsce - Wiktoria Malewicz (PSP Jesionowo)

Grupa młodsza:
I miejsce - Roksana Cicholińska (SP Kłodzino)
II miejsce - Justyna Michalska (PSP Jesionowo)
III miejsce - Dorota Dolina (SP Kłodzino)

Grupa starsza:
I miejsce - Weronika Kupisz (PSP Żuków)
II miejsce - Weronika Mrówczyńska (PSP Żuków)
III miejsce - Łukasz Kurkowiak (PSP Żuków)

Grupa gimnazjalna:
I miejsce - Patryk Bil (PG Przelewice)
II miejsce - Patrycja Bil (PG Przelewice)
III miejsce - Agata Kowalczyk (PG Przelewice)

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali dyplomy i słodkie niespodzianki, a zwycięzcy obdarowani zostali nagrodami rzeczowymi, ufundowanymi przez Pana Wójta Gminy.

Tegoroczni zwycięzcy grupy starszej i gimnazjalnej będą reprezentowali Gminę Przelewice na eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”, które odbędą się 26 marca 2011 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach.

Autor:
Ewa Gąsiorowska-Nawój

>>Galeria<<


Życzenia Świąteczne i Noworoczne dla wszystkich zaangażowanych w pomoc dla powodzian

  

 


Plebiscyt "STRAŻAK ROKU 2010" rozstrzygnięty

W październiku 2010 r. rozstrzygnięto drugi plebiscyt „STRAŻAK ROKU 2010”, który zorganizowany był przez „Głos Szczeciński”. Plebiscyt miał charakter otwarty. Zgłoszenia uczestników plebiscytu mogli składać: strażacy, jednostki straży pożarnej, samorządy i inne organizacje oraz czytelnicy "Głosu Szczecińskiego”. Z terenu naszej gminy do konkursu zgłoszono dwie jednostki: OSP Przelewice i OSP Lubiatowo. Przez miesiąc można było oddawać głosy na swoich strażackich ulubieńców poprzez wysyłanie sms-ów lub wypełnienie kuponu zamieszczonego w gazecie.

Rywalizacja pomiędzy zgłoszonymi do plebiscytu kandydatami była bardzo zacięta i trwała niemalże do ostatniej chwili. Dużym sukcesem, podobnie jak w roku ubiegłym, może pochwalić się OSP Przelewice. Ochotnicy z Przelewic wywalczyli sobie zaszczytne III miejsce w kategorii – jednostka ochotniczej straży pożarnej.

W dniu 15 listopada 2010 r. delegacja z OSP Przelewice w osobach: dh Janusz Wójtowicz, dh Magdalena Lubecka i dh Ewa Gąsiorowska-Nawój miała przyjemność uczestniczyć w uroczystym wręczeniu nagród dla zwycięzców plebiscytu, które odbyło się w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Wyróżnionym w plebiscycie osobom i jednostkom wręczono dyplomy i okolicznościowe upominki. Było też wspólne grupowe zdjęcie. Nagrody wręczali p. Bogdan Stech, Redaktor Naczelny Głosu Szczecińskiego, st. bryg. Henryk Cegiełka, Komendant Wojewódzki PSP Szczecin i dh Stanisław Dycha, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP. Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania podczas wspólnego poczęstunku mieli okazję, by lepiej się poznać i podzielić swoimi strażackimi doświadczeniami.

Organizatorzy plebiscytu zapowiedzieli już następną edycję konkursu i zachęcali wszystkich do ponownego udziału. Zdjęcia i wideoreportaż z uroczystości rozdania nagród można obejrzeć na stronie www.gs24.pl, wpisując w wyszukiwarce hasło „Strażak Roku 2010”.

Laureaci Plebiscytu „Strażak Roku 2010”:

w kategorii jednostki osp:
I miejsce - OSP Kołbaskowo
II miejsce - OSP Krajnik Dolny
III miejsce - OSP Przelewice

w kategorii strażak ochotnik:
I miejsce – Kazimierz Kwiatkowski (OSP Niechorze)
II miejsce – Paweł Gródecki (OSP Płoty)
III miejsce – Wojciech Kurczyk (OPS Lubczyna)


w kategorii strażak zawodowy:
I miejsce – Andrzej Drzewiński (JRG Międzyzdroje)
II miejsce - Piotr Chmielewki  (KP PSP Stargard)
III miejsce – Adrian Trych (JRG Szczecin).

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Przelewicach bardzo gorąco dziękują wszystkim za oddane głosy, które są wyrazem dużego uznania oraz wyjątkowym społecznym wyróżnieniem.

Autor: Ewa Gąsiorowska-NawójGratulujemy naszym strażakom i zachęcamy do udziału w kolejnych plebiscytach i turniejach!

 

>>Galeria<<
 


 

Dar Gminy Przelewice dla Gminy Wilków


Mieszkańcy gminy Przelewice po raz kolejny nie zawiedli. Z inicjatywy Wójta Gminy w czerwcu br. na terenie naszej gminy przeprowadzono akcję zbierania darów dla powodzian, w tym: koców, pościeli, kołder, środków chemicznych, żywności o długotrwałym terminie przydatności. Wszystkie otrzymane od darczyńców dary przekazano do Gminy Wilków. By wspomóc powodzian można było także wpłacać pieniądze na konto specjalnie na ten cel utworzone „Powódź Południe 2010”. Łącznie zebrano kwotę 5.831,26 zł, którą w całości przekazano Zespołowi Szkół Publicznych w Wilkowie (województwo lubelskie), z czego 1.773,21 zł zebrała PSP Żuków, 762,00 zł PG Przelewice, a pozostałe środki to wsparcie finansowe ze strony mieszkańców naszej gminy. Wybór Gminy Wilków do wsparcia finansowego i rzeczowego podyktowany był tym, że powiat opolski bardzo ucierpiał podczas tegorocznego kataklizmu. W obliczu tragedii, jaką jest powódź i powstałe przez nią szkody, każda forma pomocy jest oczekiwana przez osoby poszkodowane! Powódź spowodowała także ogromne straty i spustoszenia na polach rolników. W związku z tym ze strony tut. Urzędu podjęliśmy się również koordynacji działań związanych z przeprowadzeniem zbiórki zboża dla najbardziej poszkodowanych w tegorocznej powodzi rolników. Dotychczas rolnicy z terenu naszej gminy zadeklarowali chęć przekazania dla powodzian 25 t zboża. Aktualnie w porozumieniu z Centrami Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie i Warszawie czynimy starania w zorganizowaniu transport zboża, aby jak najszybciej przekazać je osobom najbardziej potrzebującym. Pan Wójt Gminy serdecznie dziękuje wszystkim Mieszkańcom z terenu gminy Przelewice, którzy przyłączyli się do akcji pomocy powodzianom!

 

 


Apel o pomoc dla powodzian

Zwracam się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc dla powodzian!

Niech nasza wrażliwość na potrzeby ludzkie będzie ogniwem solidarności z powodzianami w tak trudnej sytuacji dla naszych rodaków. W szczególności proszę o pomoc w formie:

 • środki czystości,
 • sprzęt do sprzątania i zmywania,
 • sprzęt malarski,
 • pościel, poduszki, kołdry  i koce,
 • obuwie damskie i męskie,
 • żywność o długotrwałym terminie przydatności,  itp.

Dary rzeczowe (nowe) wraz z w/w żywnością można składać w Publicznym Gimnazjum w Przelewicach od poniedziałku do piątku, w godz. od 10:00 do 15:00.

By wspomóc powodzian można także wpłacać pieniądze na konto:  Urząd  Gminy w Przelewicach nr 85 9393 1010 2600 1140 2000 0360 z dopiskiem: "Powódź Południe 2010".


Wszystkie dary rzeczowe i środki pieniężne przekazane zostaną dla osób potrzebujących, poprzez Ośrodki Pomocy Społecznej w poszkodowanych gminach.

Za okazaną pomoc potrzebującym serdecznie dziękuję!
 

Wójt Gminy
Marek Kibała

 


MIĘDZYGMINNE ZAWODY SPORTOWO - POŻARNICZE DRUŻYN OSP

11 września 2010 r. na boisku LZS „Błyskawica” Kluki zostały rozegrane międzygminne zawody sportowo – pożarnicze drużyn OSP.  Współzawodniczyło ze sobą 9 jednostek OSP z gmin: Przelewice i Warnice oraz dwie młodzieżowe drużyny pożarnicze z Przelewic i z Wierzbna. Swoje reprezentacje z terenu naszej gminy  wystawiły jednostki OSP: Przelewice, Lubiatowo, Kluki i Jesionowo.

Otwarcia zawodów dokonał Wójt Gminy Przelewice p. Marek Kibała, a poprzedzone ono zostało przekazaniem przez niego dla OSP Kluki, lekkiego samochodu strażackiego marki Volkswagen Transporter, a dla OSP Lubiatowo motopompy. Spikerem zawodów był p. Janusz Wojtowicz, zaś prowadzeniem i wydawaniem komend zajął się p. Andrzej Emanowicz Wiceprezes Zarządu d/s bojowych Oddziału Gminnego Zarządu OSP RP w Przelewicach

Zawody rozegrane w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza (7 x 50 m) z przeszkodami i ćwiczenia bojowe. Podczas konkurencji drużyny strażackie miały za zadanie w jak najkrótszym czasie podpiąć zestaw węży, uruchomić motopompę i strumieniem wody przewrócić komplet pachołków oraz trafić w tarczę obrotową. Sędziami zawodów byli przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pyrzycach, a sędzią głównym  st. kpt Cezary Kocanowski.

Kolejność czołowych miejsc w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco:

Sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami:

I miejsce OSP Stary Przylep (66,00 sek.)
II miejsce OSP Zaborsko (66,50 sek.)
III miejsce OSP Obryta (69,10 sek.)

Ćwiczenia bojowe:

I miejsce OSP Warnice (56,20 sek.)
II miejsce OSP Lubiatowo (56,90 sek.)
III miejsce OSP Przelewice (67,98 sek.)

W klasyfikacji międzygminnej I miejsce zajęła jednostka z Warnic, II z Lubiatowa, a III ze Starego Przylepu. Wśród jednostek Gminy Przelewice I miejsce zajęła jednostka z Lubiatowa, II z Przelewic, III z Kluk, a IV z Jesionowa. Wszyscy zwycięzcy otrzymali okolicznościowe puchary i dyplomy, które wręczyli: p. Marek Kibała Wójt Gminy Przelewice,  p. Ireneusz Szymański Wójt Gminy Warnice i p. Jerzy Wroński członek ZOWZ OSP RP w Szczecinie. Nie zabrakło też nagród dla najmłodszych uczestników. Na zakończenie zawodów na wszystkich czekała przepyszna grochówka. Zadowolenie i uśmiechy, które gościły na twarzach gości były najlepszą zapłatą dla strażaków z OSP Kluki, którzy byli gospodarzami sobotniej imprezy. Ich trud i ciężka praca opłaciła się.


Organizatorom składamy serdeczne podziękowania za pięknie przygotowaną imprezę.
 

>>Galeria

Autorzy:
Elżbieta Woźnicka, Janusz Wójtowicz

 


Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej 2010r.

W dniu 24 maja 2010 r. odbył się Gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej w Przelewicach. Organizatorami Turnieju byli: Zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Przelewicach, Urząd Gminy w Przelewicach, Publiczne Szkoły Podstawowe z terenu gminy oraz Publiczne Gimnazjum w Przelewicach.

Celem Turnieju było rozpowszechnianie wiedzy przeciwpożarowej i zasad udzielania pierwszej pomocy wśród dzieci i młodzieży. Został  on przeprowadzany w czterech grupach wiekowych:

 • grupa przedszkolna - dzieci klas „0” szkół podstawowych,
 • grupa młodsza –dzieci klas I-III szkół podstawowych,
 • grupa starsza – dzieci klas IV-VI szkół podstawowych,
 • grupa gimnazjalna – młodzież klas I – III gimnazjum.

Po eliminacjach szkolnych uczestnicy konkursu przystąpili do finału GTWP, który został przeprowadzony w:  Gminnej Bibliotece Publicznej (grupa przedszkolna i młodsza), Centrum Kształcenia na Odległość na Wsiach (grupa starsza), Internetowym Centrum Edukacyjno-Oświatowe na Wsi (ICEO), działającym przy OSP Przelewice (grupa gimnazjalna). Na początku dzieci i młodzież przywitał dh Janusz Wójtowicz - pełniący obowiązki Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Przelewicach. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Przelewice Marek Kibała, który dokonał otwarcia Turnieju, a  dh Ewa Gąsiorowska-Nawój, przewodnicząca Jury, zapoznała wszystkich zgromadzonych z regulaminem Turnieju. W dalszym etapie młodzi przyjaciele straży pożarnej przystąpili do rozgrywek turniejowych.

Dla dzieci klas 0-III szkół podstawowych został przeprowadzony konkurs plastyczny pt. „My strażacy gasimy pożary i … – narysuj czym jeszcze zajmują się strażacy”. Grupa starsza i gimnazjalna mogła wykazać swoją wiedzę w teście pisemnym i multimedialnym. Rywalizacja między zawodnikami była zacięta, gdyż okazało się, że ich wiedza strażacka była duża. Po wnikliwej ocenie prac plastycznych i testów przez Jury, składającego się z członków Oddziału Gminnego Związku OSP Przelewice i przedstawicieli Urzędu Gminy w Przelewicach, wyłoniono zwycięzców Gminnego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2010 r. Oto wyniki:

Grupa przedszkolna:
I miejsce – Roksana Cicholińska (SP Kłodzino)
II miejsce – Lena Augustynowicz (Szkoła Filialna Przywodzie)
III Miejsce Klaudia Gąsiorowska (SP Kłodzino)

Grupa młodsza:
I miejsce – Emilia Szott (Szkoła Filialna Przywodzie)
II miejsce – Agata Kubicka (PSP Żuków)
III miejsce – Gabor Łukjaniuk (PSP Jesionowo)

Grupa starsza:
I miejsce –Aleksandra Skwarek (PSP Żuków)
II miejsce –Nikola Pelka (PSP Żuków)
III miejsce – Kinga Myśliborska (PSP Żuków)

Grupa gimnazjalna:
I miejsce – Mariusz Prajzendanc (PG Przelewice)
II miejsce – Patryk Bil (PG Przelewice)
III miejsce –Szymon Stasiaczyk (PG Przelewice)

Wszyscy uczestnicy Turnieju otrzymali dyplomy i słodkie niespodzianki, a zwycięzcy obdarowani zostali nagrodami rzeczowymi, ufundowanymi przez Pan Wójta Gminy.

 

>> Galeria

 

Autor:
Ewa Gąsiorowska-Nawój

 

 

 


RODZINNE SPOTKANIE STRAŻACKIE

Z inicjatywy Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Przelewicach 19 grudnia 2010 r. odbyło się Rodzinne Spotkanie Strażackie. Dzięki uprzejmości Pana Wójta Gminy i Pani Dyrektor Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach strażacy mogli zasiąść do wspólnego stołu w jednej z najładniejszych sal przelewickiego pałacu. Było to wyjątkowe spotkanie, gdyż oprócz druhów, towarzyszyli im najbliżsi: małżonkowie, dzieci i wnukowie, a wśród gości zaproszonych były osoby, które służą druhom zawsze swoją pomocą.

Niedzielne spotkanie strażackie rozpoczęły druhny: Magdalena Lubecka i Małgorzata Kustosz odczytując strażacki hymn „Rycerze Floriana”, a następnie wszystkich uczestników spotkania w imieniu organizatorów przywitała dh Ewa Gąsiorowska-Nawój. W dalszej części uroczystości głos zabrał Prezes OSP Przelewice dh Henryk Nawój. W kilku słowach przedstawił jakich zadań obecnie  podejmują się strażacy i jak wiele życzliwości ochotnicy doświadczają ze strony ludzi dobrej woli. Podziękował także wszystkim za głosy oddane na OSP Przelewice w plebiscycie „Głosu Szczecińskiego” Strażak Roku 2010.

Ponadto w imieniu Zarządu OSP Przelewice za pomoc finansową i wspieranie działalności OSP Przelewice wyróżnił następujące osoby:  Marka Kibałę Wójtowa Gminy, Ewę Dzierbunowicz Prezes firmy „Ha-Con” w Barlinku, Leszka Chmiela właściciela firmy P.U.H. „Moto-Truck” Kielce, Mieczysława Pietrzyka Prezesa firmy „Rolmix” Przelewice, Jana Rusin – miejscowego lekarza, Jacka Słomkę dziennikarza „Głosu Szczecińskiego”, Pawła Kocanowskiego i Jana Prajzendanca – rolników z Przelewic, a także Pawła Margiel za wykonanie artystycznych obrazów na bramach wjazdowych do remizy. Szczególne słowa podziękowania skierowano też do druhów i rodzin strażackich  za działalność na rzecz OSP w 2010 r., czego dowodem było wręczenie im strażackich statuetek.

Następnie w swym wystąpieniu dh Janusz Wójtowicz p.o. Prezesa OGZ OSP RP w  Przelewicach, wspominał o ważnych przedsięwzięciach, które zostały dokonane przy wsparciu finansowym Wójta i Rady Gminy w Przelewicach, m.in. o: zakupie nowoczesnej motopompy dla OSP Lubiatowo, wymianie bram wjazdowych w remizach OSP: Jesionowo i Lubiatowo, o pozyskaniu lekkich samochodów strażackich dla OSP: Kluki, Płońsko i Lubiatowo.  Zakupiono też pług do odśnieżania, który został zamontowany na samochodzie pożarniczym GBA Star 266 w OSP Przelewice, by usprawnić prace związane z odśnieżaniem dróg gminnych.

W dalszej części spotkania wszyscy mieli okazję podzielić się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem bożonarodzeniowe życzenia. Nie zabrakło tego dnia również śpiewu kolęd oraz poczęstunku.  Niedzielne spotkanie pozostanie wszystkim na długo w pamięci, przywołując ciepłe wspomnienia przez długie lata.

Druhowie z OSP Gminy Przelewice składają gorące podziękowania dla Wójta Gminy Przelewice oraz Dyrektor Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach za udostępnienie sali konferencyjnej w pałacu, a wszystkim mieszkańcom Gminy Przelewice z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzą dużo zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku!

>>Galeria<<

Autor: Ewa  Gąsiorowska-Nawój


Spotkanie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

29 listopada 2010 r. w tut. Urzędzie odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie przygotowania Gminy Przelewice do tegorocznej zimy. Spotkanie otworzył Wójt Gminy Marek Kibała informując o celu spotkania i potrzebie stworzenia sprawnego systemu działań podczas tegorocznej zimy. W trakcie spotkania dokonano oceny zagrożenia gminy w okresie zimy i  omówiono zasady utrzymania dróg na terenie gminy w  sezonie 2010/2011.

Przedstawiono także system obiegu informacji o stanie utrzymania dróg na terenie gminy i zasady współdziałania z Gminnym Zespołem Zarządzania Kryzysowego.

Efektem spotkania były następujące ustalenia:

 1. Ocena gotowości służb do działania podczas tegorocznej zimy na drogach: wojewódzkich, powiatowych i gminnych.
 2. Szczegółowe uzgodnienia z wykonawcami, zainteresowanymi świadczeniem usług w zakresie zimowego utrzymania dróg w sezonie 2010/2011.
 3. Przygotowanie piasku przy budynkach i obiektach użyteczności publicznej na terenie gminy.
 4. Zakup dodatkowego sprzętu do odśnieżania np. łopat, szufli.
 5. Dokonanie uzgodnień, że w sytuacjach niekorzystnych warunków atmosferycznych podczas tegorocznej zimy przygotowany zostanie grafik dyżurów.
 6. Rozważano propozycję Pana Wójta w zakresie zakupu pługa do samochodu pożarniczego dla potrzeb usprawnienia odśnieżania dróg gminnych i wewnętrznych na terenie gminy.
 7. Informacje dla mieszkańców dotyczące zimowego utrzymania dróg na terenie gminy Przelewice w sezonie 2010/2011 przekazywane będą przez Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Przelewicach poprzez np. sołtysów, stronę internetową i tablice ogłoszeń.
 8. Poinformowanie właścicieli i użytkowników budynków z dachami wielkopowierzchniowymi  o obowiązku ich odśnieżania.

Na zakończenie zebrania podjęto tematykę dotyczącą zabezpieczenia osób bezdomnych Ośrodka Pomocy Społecznej. Pan Wójt apelował do zebranych, aby nie lekceważono żadnych sygnałów mogących świadczyć o tym, że ktoś potrzebuje pomocy.

Zebrani otrzymali Informator dotyczący zimowego utrzymania dróg na terenie gminy Przelewice w sezonie 2010/2011, w którym wyszczególnione są telefony do służb porządkowych.


>>do pobrania Informator zimowego utrzymania dróg<<


Plebiscyt Głosu Szczecińskiego na Strażaka i Remizę Roku 2009

Zdobycie pierwszego miejsca przez OSP Przelewice w plebiscycie „Głosu Szczecińskiego” na Remizę Roku 2009 to ogromny zaszczyt, a zarazem promocja Remiz OSP województwa zachodniopomorskiego.

Do remizy OSP Przelewice  możesz przyjść i zapoznać się z nowo przebudowanymi przez Firmę  MOTO - Truck Leszek Chmiel w Kielcach samochodami pożarniczymi Star 244 GBA 2.5/16, Jelcz 420  GCBA. Przebudowy  samochodów mogliśmy dokonać dzięki Urzędowi Gminy Przelewice i OWZ OSP RP w Szczecinie. W remizie OSP Przelewice można dobrze spędzić czas wolny od poniedziałku do piątku, wiele się nauczyć z ratownictwa medycznego, można również odwiedzić Internetowe Centrum Edukacyjno - Oświatowe na Wsi. Ponadto remiza nasza posiada nowoczesny terminal DTG-53, system SMS powiadamiania drużyn OSP o wystąpieniu zagrożeń. Warto dodać, iż  w dyżurce umieszczony zostanie nowy telewizor, który otrzymaliśmy jako główną nagrodę w plebiscycie „Głosu Szczecińskiego”.

 

W imieniu OSP Przelewice wszystkim którzy oddali na nas głos serdecznie dziękuję, a w szczególności:  Panu Markowi Jerzemu Olechowi Przewodniczącemu Rady Powiatu Pyrzyckiego, Panu Markowi Kibale Wójtowi Gminy Przelewice, Ks. Waldemarowi Szczurowskiemu Proboszczowi Parafii Rzymsko-Katolickiej w Jesionowie, Panu Mieczysławowi Pietrzykowi  Prezesowi Firmy „ROLMIX” w Przelewicach, Firmie „EKOMAS” Szczecin o /w Przelewicach, Rzeźni „Delicjusz” w Kłodzinie, strażakom z OSP Mielęcin i  Derczewo.

 

>>Galeria


  
Ze strażackim pozdrowienie

 Prezes OSP Przelewice
  Druh Henryk Nawój

 

 

 


Spotkanie promocyjne projektu strażackiego

W dniu 22.08.2009 r. odbyło się spotkanie promocyjne projektu pn. „WIDZISZ –ZABEZPIECZ - WEZWIJ POMOC - UDZIEL POMOCY”. W imieniu OSP Przelewice zaproszonych gości przywitał  Prezes OSP Przelewice druh Henryk Nawój: Przewodniczącego Rady Powiatu Marka Jerzego Olecha, Wójta Gminy Przelewice Marka Kibałę, Radną Rady Gminy Przelewice Beatę Woźniak, Natalię Kibałę pedagoga Publicznego Gimnazjum w Przelewicach (promotorkę aktywnego społecznego  działania na terenie gminy), Jana Rusina Lekarza medycyny pracy, Olgierda Kustosza Wiceprezesa Związku Pszczelarskiego w Szczecinie, współpracowników z  Firmy „Ha-Con” Sp. z o.o. w Barlinku: Mariusza Wronę z małżonką, Krzysztofa Fabisiaka z rodziną, Jarosława Nizioł oraz przedstawicieli OSP  Mielęcin.

Pierwszym etapem  projektu było szkolenie z zakresu taktyk i technik działania w przypadku ataku szerszeni i owadów osowatych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy, które  przeprowadził Olgierd Kustosz. Nowo zakupione kombinezony ochronne i sprzęt pomocniczy zaprezentowali ratownicy OSP Przelewice:  Mateusz Woźniak i  Marek Stasiaczyk.   Ponadto ważne informacji podczas szkolenia  przekazał Jan Rusin.  Następnie  prezentacji nowego zestawu  zestaw ratownictwa medycznego  dokonał Prezes OSP Przelewice. Natomiast Młodsza Drużyna Pożarnicza   tj. grupa dziewcząt (Agata Legieżyńska, Agata Kowalczyk, Anna Stasiaczyk, Patrycja Bil)  i grupa chłopców (Szymon Stasiaczyk, Bartosz i Paweł Lubeccy, Kacper i Klaudia Jaroszowie) dokonała pokazu zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W dalszej części spotkania przedstawiono działalność Internetowego Centrum Edukacyjno-Oświatowego, działającego przy OSP Przelewice, które  funkcjonuje od lutego 2008 r.  Za bezinteresowne zaangażowanie w działalność ICEO wyróżniono: Macieja, Magdalenę, Pawła i Bartosza Lubeckich, Małgorzatę Kustosz, Agatę Kowalczyk, Agatę Legieżyńską, Patrycję Bil, Klaudię, Kacpra i  Monikę Jarosz, Bogdana, Marka i Szymona Stasiaczyków, Mateusz Woźniak, Łukasz, Michał, Marek i Mirosław Frużyńscy.

Kolejnym etapem projektu było wyróżnienie dzieci za udział w spotkaniu pn.„Mamo, Tato ja też zostanę strażakiem” i wręczenie im drobnych upominków. Dodatkowo wyróżniony został najmłodszy uczestnik spotkania dwuletni syn Pani Magdaleny i Krzysztofa Fabisiaków z Barlinka, który od strażaków otrzymał maskotkę „Psa strażaka”. Warto dodać, że Pani Magdalena Fabisiak wielokrotnie  pomagała w tłumaczeniu podczas wymiany polsko- niemieckiej drużyn strażackich.

W trakcie  spotkania wypowiedzieli się również: Przewodniczący Rady Powiatu i Wójt Gminy Przelewice, którzy zapewnili o wsparciu ze swojej strony  przy podejmowaniu tego typu inicjatyw. Uczestników spotkania zaproszono na poczęstunek strażacki, który przygotowały druhny z KDP: Danuta Wójtowicz, Maria, Stasiaczyk, Elżbieta Nawój, Anna Tokarczyk, Irena Milczarska i Druh Honorowy Zdzisław Stasiaczyk.

Jednocześnie informujemy, iż w naszej ocenie Remiza w Przelewicach jest dobrym miejscem na dobre projekty, dlatego zgłoszona została do konkursu Głosu Szczecińskiego na REMIZĘ ROKU! Na dzień 21.08.2009r. zajmujemy I miejsce z 415 głosami.

Wyślij SMS o treści KGS.STRAZAK JED004  na nr.7168

 

>>Galeria

   

Ze strażackim pozdrowieniem,
        Henryk Nawój

 


Eliminacje Powiatowe Turnieju Wiedzy Pożarniczej

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP)  ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania  na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności  posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat: techniki pożarniczej,  ratownictwa medycznego, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Zarząd  Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pyrzycach po raz drugi w okresie obecnej kadencji zorganizował eliminacje powiatowe OTWP, które odbyły się w dniu 17.04.2009 roku.  Gospodarzem  eliminacji powiatowych była po raz drugi Ochotnicza Straż Pożarna w Przelewice. OTWP wsparły samorządy gminne, szkoły podstawowe, gimnazja z terenu Powiatu Pyrzyckiego. Szczególną rolę w organizację Turnieju wniosło Starostwo Powiatu Pyrzyckiego poprzez  ufundowanie głównych nagród rzeczowych oraz dyplomów okolicznościowych.

Turniej eliminacji powiatowych  otworzył  Marek Kibała Wójt Gminy Przelewice. W Turnieju uczestniczyli  uczniowie z Gmin: Przelewice, Bielice, Pyrzyce i Kozielice. Uczestnicy Turnieju mieli za zadanie:  rozwiązanie  testu pisemnego i multimedialnego oraz wykonanie ćwiczeń praktycznych z ratownictwa medycznego. W  grupie I (uczniowie ze szkół podstawowych) zwyciężył Mariusz Prajzendanc - uczeń ze Szkoły Podstawowej w Kłodzinie (Gmina Przelewice). W grupie II (uczniowie gimnazjalni) zwyciężył Daniel Bil - uczeń z Publicznego Gimnazjum w Przelewicach (Gmina Przelewice). Osoby te   będą reprezentować Powiat Pyrzycki w finale wojewódzkim, który odbędzie się w dniu  25.04.2009 r. w Gryficach.

Ostateczne wyniki eliminacji powiatowych:

Grupa I (uczniowie ze szkół podstawowych):
  1. Mariusz Prajzendanc     - 60 pkt. - Gmina Przelewice
  2. Nikola Mrówczyńska    - 57 pkt. - Gmina Przelewice 
  3. Luiza Skuza                   - 53 pkt. - Gmina Bielice
  4. Agata Pietrzykowska     - 51 pkt. - M i G Pyrzyce
  5. Mateusz Katana             - 49 pkt. - Gmina Przelewice
  6. Amanda Ociepa             - 48 pkt. - Gmina Bielice
  7. Katarzyna Tyczka          - 46 pkt. - Gmina Kozielice
  8. Grzegorz Wądołowski   - 44 pkt. - Gmina Bielice
  9. Rafał Hetmańczyk         - 37 pkt. - Gmina Kozielice
10. Paweł Retecki                - 26 pkt. - Gmina Kozielice

Grupa II (uczniowie gimnazjalni):
  1. Daniel Bil                      - 58 pkt. - Gmina Przelewice
  2. Paula Święcka               - 57 pkt. - Gmina Bielice
  3. Karolina Chytryj           - 51 pkt. - Gmina Bielice
  4. Patryk Bil                      - 47 pkt. - Gmina Przelewice
     i Daria Smukała              - 47 pkt. - Gmina Bielice
  5.Jakub Zarzycki              - 45 pkt. - Gmina Kozielice
  6.Szymon Stasiaczyk        - 44 pkt. - Gmina Przelewice
     i Tomasz Ogonowski     - 44 pkt. - Gmina Kozielice
  7.Dariusz Szczerbiński     - 40 pkt. - M i G  Pyrzyce
  8.Łukasz Wiraszka           - 33 pkt. - Gmina Kozielice

                                                                        2.
Startujących uczniów do eliminacji powiatowych przygotowywali nauczyciele:  Teresa Kaczmarek  (PSP Żuków), Krzysztof Jessa (PSP Jesionowo),  Mariusz Guc  (SP Kłodzino), Beata Szulc    (PG Przelewice), Kazimierz Rosiński (ZSP w Bielicach), Renata Paszkiewicz       (ZS w Kozielicach)
  Szczepan Łukasiewicz  - P.S.P. W Mielęcinie

W skład Komisji  egzaminacyjnej  eliminacji powiatowych weszły następujące osoby:

  Druh Henryk Nawój -Wiceprezes OPZOSPRP w Pyrzycach
  Druh Jerzy Wroński – Komendant M i G Pyrzyce
  Druh Waldemar Brodziński -Komendant Gminny w Przelewicach
  Druh Faliszek Ferdynand – Członek Zarządu OPZOSPRP w Pyrzycach
  Druh Dariusz Guszczenko – Członek Zarządu OPZOSPRP w Pyrzycach
  Druh Maciej Lubecki  - Ratownik Medyczny
  Druh Grzegorz Tokarczyk  – Strażak Ratownik OSP Przelewice
  Druhna Magdalena Lubecka – K.D.P. Przelewice
  Druhna Małgorzata Kustosz – K.D.P. Przelewice
  Pan Kazimierz Rosiński – nauczyciel
  Pan Szczepan Łukasiewicz- nauczyciel 

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej przygotowały następujące osoby:
 
• Druh Henryk Nawój  - Wiceprezes OPZOSPRP w Pyrzycach,
•  Druhna Gąsiorowska Ewa Nawój -Wiceprezes ds. MDP i KDP OGZOSPRP w Przelewicach,
• Druh Lubecki Maciej, Tokarczyk Grzegorz, Frużyński Mirosław, Głodowski Andrzej  -  OSP  Przelewice,
•  Druhny Lubecka Magdalena, Kustosz Małgorzata, Gąsiorowska Henryka, Tokarczyk Anna,  Nawój Elżbieta, Gąsiorowska Alicja  – K.D.P. Przelewice,
• Pracownicy Urzędu Gminy w Przelewicach.


Finał eliminacji podsumował i nagrody wręczał Wicestarosta Pyrzycki Jarosław Stankiewicz. Na zakończenie eliminacji powiatowych Wiceprezes OPZOSPRP w Pyrzycach Druh Henryk Nawój wszystkim przybyłym i uczestnikom podziękował za wspaniałą walkę, atmosferę i   za wzorowe przygotowanie eliminacji oraz za poczęstunek (żurek przelewicki). Pani Renacie Kozickiej  Dyrektorowi PG  w Przelewicach podziękował  za wypożyczenie wyposażenia klasowego. Na zakończenie dodał, że eliminacje powiatowe OTWP w 2010 odbędą się w Pyrzycach.

 

>> Galeria

                                                               
Autor:
Henryk Nawój

 


Integracyjny Turniej Piłki Siatkowej - zwycięstwo po raz czwarty!

Na zaproszenie Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Woldegk drużyna gminnej reprezentacji siatkarzy z Gminy Przelewice, związanej z Ochotniczą Strażą Pożarną w Przelewicach wzięła udział w V Turnieju Piłki Siatkowej rozegranym w dniu 21 lutego 2009 roku.

Drużyna siatkarzy wystąpiła w składzie: Margiel Krzysztof, Ziarkowski Tomasz, Tyrajski Mariusz, Błaszczyk Euzebiusz, Kustra Marek, Łodygowski Marcin, Bil Daniel, Bil Patryk. Ponadto OSP Przelewice reprezentowali: Janusz Wójtowicz– pełniący obowiązki Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Przelewicach, Waldemar Brodziński – Komendant Gminny Związku OSP w Przelewicach.

Startowało łącznie 10 drużyn. Reprezentacja z Gminy Przelewice osiągnęła bardzo dobre wyniki sportowe. Po bardzo zaciętych pojedynkach po raz czwarty z rzędu zajęła I miejsce i otrzymała puchar przechodni Komendanta OSP Miasta i Gminy Woldegk.

W trakcie Turnieju, w sobotę 21 lutego br. o godzinie 10:48, przyjęliśmy bardzo smutną wiadomość, że:
„Nasz wspaniały kolega Andrzej Kozicki, który z nami także grywał w siatkówkę nie żyje”. Występ na Turnieju poświęciliśmy Jego pamięci !

Strażacy z Gminy Woldegk z radością przyjęli zaproszenie na Turniej Siatkarski zaplanowany na dzień 1 maja br. w sali sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Przelewicach.

>> Galeria

Autor:   
Janusz Wójtowicz

Pielgrzymka strażaków do Watykanu

W dniach od 22 do 27 marca 2009 r. grupa strażaków z powiatu pyrzyckiego wraz z innymi uczestnikami odbyła piękną podróż pielgrzymkową do Watykanu. Cała grupa licząca siedemdziesiąt osób dużym dwupiętrowym autokarem Berkhof Axial 100 DD Royal.

Class firmy turystycznej B.P. ”PAI ” J&J Sobolewscy odwiedziła w dużym tempie wiele przepięknych miejsc we Włoszech. Wyjazd nastąpił po mszy świętej odprawionej przez ks. Waldemara Szczurowskiego w kościele p.w. św. Floriana w Jesionowie w niedzielę 22 marca około godziny 15:30. Granicę minęliśmy w Słubicach, potem przez Niemcy, Austrię i północne Włochy. Po długiej podróży dojechaliśmy w poniedziałek do miasta Fiuggi w górzystych Alpach, położonego około 70 km od Rzymu. Dwa noclegi spędziliśmy właśnie tam w hotelu. We wtorek rano wybraliśmy się najpierw do Monte Casino, gdzie zwiedziliśmy przepiękny klasztor św. Benedykta i Scholastyki na najwyższym szczycie miasta – droga wjazdowa dała dużo wrażeń, emocji i przeżyć z dreszczykiem widokowym podczas wjazdu i zjazdu. Następnie poniżej oddaliśmy we mszy świętej i w apelu hołd poległym polskim żołnierzom 1944 roku w bitwie pod Monte Casino. Z Monte Casino udaliśmy się do Watykanu, gdzie hołd oddaliśmy naszemu wielkiemu rodakowi Janowi Pawłowi II przy grobie w grotach watykańskich śpiewając pieśń „Barka”. Zwiedzaliśmy przepiękną architekturę bazyliki św. Piotra i różne jej elementy. Słowa nie są w stanie tego opisać. Krótko odwiedziliśmy kilka ulic Rzymu i wróciliśmy do hotelu w Fiuggi. W środę wczesnym rankiem wyruszyliśmy na zwiedzanie Rzymu, w tym starego. Ogrom wrażeń, duże tempo, przepiękne zabytki różnych wieków między innymi świątynia św. Pawła, Fontanny di Trevi, Coloseum, Święte Schody, w tym imperium cesarstwa rzymskiego, ciekawe przejazdy metrem. W międzyczasie nasi strażacy złożyli wizytę w Watykanie w przedstawicielstwie Sekretarza Stanu Papieża Benedykta XVI składając upominki od pielgrzymów. Po intensywnym zwiedzaniu Rzymu udaliśmy się w podróż w kierunku Wenecji i po nocnej podróży rano w czwartek około godziny 7:00 dojechaliśmy do miasta na wodzie przy Adriatyku, przepięknej Wenecji.

    Płynęliśmy statkiem do placu salonu Europy św. Marka z przepięknym kościołem, niesamowitymi budowlami, zabytkami z piękną architekturą. Kamienice na wodzie, kanały, mosty i kościoły. Place targowe i różnorodne miejsca handlowe. Przeżyliśmy przepiękną podróż tramwajami wodnymi przez Grande Kanale obserwując przez cztery kilometry po obu stronach zabudowę Wenecji. W granicach godziny 19:30 rozpoczęliśmy kolejny etap podróży z Wenecji do kraju, do którego przybyliśmy w piątek 27 marca przed godziną 14.00.

    Wyprawa z ogromnymi wrażeniami. Kto nie był, niech żałuje, ale szybko radzimy, aby zaplanował taką podróż i zrealizował, a jesteśmy przekonani, iż nie będzie tego żałował.

>>Galeria

Autor:
Janusz Wójtowicz
Henryk Nawój

 

 


60 lat OSP Przelewice

Dzień 6 września 2008 r. na długo pozostanie w pamięci strażaków  z OSP Przelewice, gdyż tego dnia obchodzili 60-lecie istnienia swojej jednostki. Uroczystość odbyła się na placu folwarcznym przy Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach.

Na uroczystość przybyli między innymi: MDP Woldegk (Niemcy), dh Zbigniew Ładziewski - członek Prezydium OW z OSP RP w Szczecinie i Sądu Honorowego ZG ZOSP RP w Warszawie, dh Stanisław Koler - Koordynator ICEO na wsi, Andrzej Durka  - Radny Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Jarosław Stankiewicz - Wicestarosta Powiatu Pyrzyckiego, Marek Olech - Przewodniczy Rady Powiatu Pyrzyckiego, Jan Jaworski - Radny Powiatu Pyrzyckiego, mł. bryg. Mirosław Rabiega - Komendant Powiatowy PSP w Pyrzycach, kpt. Cezary Kocanowski,   dr Maria Ziarkowska - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Przelewice i  Radni Gminy w Przelewicach: Beata Woźniak, Henryka Kaczalska, Waldemar Pender, Eugeniusz Król, Lech Halarewicz, Marek Kibała - Wójt Gminy Przelewice oraz  dyrektorzy szkół: Renata Kozicka,  Andrzej Kozicki, Krzysztof Jessa,  a także Elżbieta Kowalczuk - wł. Apteki Przelewice, ks. Waldemar Szczurowski - Proboszcz Parafii  w Jesionowie, ks. Romana Dutko - Kapelana Wojewódzkiego OSP, Teresa Kowalczyk - Inspektor UG Przelewice, dh Mieczysław Grzelka, dh Antoni Gapiński, Mieczysław Pietrzyk - wł. firmy Rolmix, Jan Prajzendanc, Zygmunt Szatański, Bogdan Słomka, Jan Rusin oraz delegacje OSP z:  Derczewa, Brzeska, Pyrzyc, Mielęcina, Nowielina, Lipin, Żabowa,  Lubiatowa,  Jesionowa i  Płońska.

Obchody 60-lecia rozpoczęły się Mszą Św. celebrowaną  przez ks. Romana Dutko. Następnie odbył się uroczysty apel, podczas którego uczczono minutą ciszy zmarłych druhów OSP Przelewice oraz wyróżniono medalami wszystkie zasłużone dla jednostki osoby. Podczas  apelu padło wiele miłych i ciepłych słów o jednostce OSP Przelewice ze strony zaproszonych gości.  Po części oficjalnej  gości zaproszono na poczęstunek, który został przygotowany przez Kobiecą i Młodzieżową Drużynę Pożarniczą pod nadzorem dh Zdzisława Stasiaczyka - „Mistrza Kuchni”.

Gospodarze zadbali także o atrakcje dla uczestników uroczystości m.in. odbyły się: pokazy tresury psów, pokazy gaśnicze przy użyciu działek gaśniczych i szybkiego natarcia, które przygotowali Sekcja Ratowniczo-Gaśnicza OSP Przelewice wraz z  OSP Żabów,  pokazy  ratownictwa medycznego i drogowego w wykonaniu ratowników medycznych z OSP Przelewice oraz strażaków z OSP Woldegk. Podczas pokazów strażacy musieli przeprowadzić akcję ratowniczą na terenie skalistym oraz wydobyć poszkodowanego z samochodu, który uległ wypadkowi. Swoimi umiejętnościami pożarniczymi mogli wykazać  się także najmłodsi druhowie. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z OSP: Woldegk i Przelewice   zaprezentowali pokaz sprawnego   rozwijania  lin gaśniczych z wozów strażackich.

Po pokazach goście wraz z gospodarzami przeszli do Oranżerii, gdzie mogli obejrzeć prezentację multimedialną pt. „60 lat minęło”,  którą przygotowały druhny: Alicja Gąsiorowska i Ewa Gąsiorowska-Nawój. Na zakończenie tak wspaniałej i doniosłej uroczystości odbyła się zabawa strażacka.

W dalszej części uroczystości zostały  ogłoszone wyniki Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt. „Zapobiegajmy pożarom” oraz Wojewódzkiego Konkursu Kronik OSP, których  organizatorami był Zarząd Wojewódzki ZOSP RP w Szczecinie. Kronika OSP Przelewice zajęła drugie miejsce. Warto wspomnieć, że laureaci obu konkursów będą reprezentowali województwo zachodniopomorskie w finałach krajowych, które odbędą się  w Warszawie. Zatem trzymamy kciuki za OSP Przelewice. Podczas uroczystości można było również obejrzeć przygotowaną w Oranżerii  wystawę z okazji 60-lecia OSP Przelewice wśród egzotycznej roślinności  i wyróżnione prace plastyczne.

OSP Przelewie pragnie podziękować wszystkim za pomoc w zorganizowaniu uroczystości 60-lecia,  a w szczególności: Markowi Kibale - Wójtowi Gminy i pracownikom UG Przelewice, Marii Syczewskiej – Dyrektorowi  Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach, Stefanowi Podsiało i Dariuszowi Wojtyla - właścicielom firmy „Delicjusz”  Kłodzino,   Marianowi Ilnickiemu – Prezesowi Zarządu „Agrofirma” Witkowo oraz Janowi Jaworskiemu, dr Marii Ziarkowskiej, Beacie Woźniak, Henrykowi Milewskiemu, Mieczysławowi Pietrzyk, Państwu Elżbiecie i Markowi Kowalczuk, dh Stanisławowi Kolerowi,  tłumaczom Agnieszce Cioch i Przemysławowi Mrowińskiemu.

Autor:
Ewa Gąsiorowska-Nawój

>>galeria<<


 

Historia i zakres współpracy Gminy Przelewice z Miastem Woldegk

 

Nawiązanie współpracy polsko-niemieckiej OSP Przelewice z OSP w Neustrelitz z Miasto Woldegk nastąpiło w 2005 r. Od tego momentu obie  jednostki bardzo intensywnie ze sobą współpracują. Efektem tej współpracy były m.in.: trzydniowy obóz w Woldegk, turniej siatkarski, spotkania robocze zarządów i liczne spotkanie partnerskie po obu stronach granicy przedstawicieli obu jednostek oraz polsko-niemiecka wymiana młodzieży. Współpraca ta możliwa jest dzięki bardzo dobrym kontaktom pomiędzy obu Gminami.Nawiązanie partnerskiego współdziałania obu gmin  ma głównie na celu wzajemne poznawanie naszych społeczności, wymianę doświadczeń w sferze społecznej, kulturalnej i gospodarczej.  

W dniu 7 marca 2005 r przedstawiciele Gminy Przelewice złożyli wizytę partnerską w niemieckiej Gminie. Podczas spotkania z Burmistrzem Miasta Woldegk dr Ernstem Jürgen Lode podpisano list intencyjny o współpracy pomiędzy naszymi gminami.  Dziedziny  współpracy dotyczą  m.in. kultury, oświaty, sportu, turystyki, rolnictwa, bezpieczeństwa publicznego, infrastruktury komunalnej. Wizyta ta dużo dała naszemu wzajemnemu partnerstwu, gdyż wiele wnosi w życie obu regionów m.in. poprzez danie nowego spojrzenia na wiele trudnych spraw w naszych gminach. Wiele też uczymy się od siebie nawzajem, zarówno w sferze kultury, jak i innych obszarów mających wpływ na rozwój  gminy. Rewizyta niemieckiej delegacji nastąpiła podczas uroczystego otwarcia sali sportowej przy PG Przelewice. Ponadto na zaproszenie Burmistrza Miasta Woldegk (Niemcy) w obozie szkoleniowym w dniach 9-11 września 2005 r. uczestniczyła grupa 16–osobowa mieszkańców naszej gminy, w skład której weszli członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu gminy Przelewice, a ze strony niemieckiej uczestniczyli młodzi strażacy niemieccy.

W ramach tego projektu w dniach 02 - 05.10.2010 r. grupa 10 uczniów PG Przelewice wyjechała do Woldegk. Uczestnicy nocowali w schronisku w Burg Stargard razem z młodzieżą ze Szwecji. 3 października wszyscy brali udział w dożynkach regionu Meklemburgii. Nasi gimnazjaliści uczestniczyli w paradzie razem z uczniami ze szkół: w Woldegk i Trosa. Po południu zwiedzali Burg Stargard. W poniedziałek w szkole w Woldegk nastąpiło uroczyste otwarcie projektu Socrates - Comenius. Przedstawiciele z poszczególnych szkół zaprezentowali autorskie projekty na temat średniowiecznych budynków w swojej okolicy. Następnie zwiedzili znany w okolicy młyn – muzeum w Woldegk, a ostatniego dnia Berlin. W trakcie pobytu wielu uczniów zawarło nowe znajomości i wymieniło się kontaktami. Wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu. Wspólpraca nadal jest kontynuowana.

Oprócz współpracy władz samorządowych obu gmin, organizowane są turnieje sportowe, zawody strażackie  oraz wymiana młodzieży pomiędzy szkołami. W dniu 01.06.2008 r. 25-osobowa grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum w Przelewicach brała udział w organizowanym przez Miasto Woldegk  Dniu Dziecka w Woldegk. Uczniowie zostali podzieleni na 3-4 osobowe grupy, z których każda dostała swoich 2-3 „opiekunów” z Reginale Schule w Woldegk.  Każdy zespół miał do  wykonanie specjalne zadania przygotowane przez dorosłych np. zmielić ziarno w młynku,  przewieźć worek mąki na taczce albo przejechać na koniu wyznaczoną trasę. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątki, a następnie udali się do szkoły na pyszny poczęstunek. Później zwiedzali zabytkowy młyn. Wszyscy wracali do domu zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

W marcu 2009 r. w Mieście Woldegk odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin partnerskich. W trakcie spotkania omówiono m.in.: uczestnictwo Miasta Woldegk w „Przelewickich Dniach Folwarku” oraz dyskutowano nad możliwością realizacji projektów dotyczących wspólnych przedsięwzięć np. w dziedzinie oświaty i kultury.

Z koeli w dniu 09.10.2008 r. w Przelewicach i  08.01.2009r. w Woldegk  odbyły się spotkania dyrektorów i nauczycieli z Publicznego Gimnazjum w Przelewicach oraz z Reginale Schule w Woldegk.  W spotkaniu w Woldegk dodatkowo uczestniczyli przedstawiciele szkoły w Trosa ze Szwecji. Spotkania te zaowocowały napisaniem wspólnego projektu w ramach unijnego programu Socrates Comenius -Wielostronne Projekty Szkół. Projekt pod nazwą „Budowle średniowieczne oraz XV-XVII-wieczne jako część europejskiego dziedzictwa kulturowego” uzyskał akceptację w 2010 r. i wszedł do realizacji na lata szkolne 2010/2012.

Oprócz współpracy władz samorządowych obu gmin, organizowane są turnieje sportowe, zawody strażackie  oraz wymiana młodzieży pomiędzy szkołami. W dniu 01.06.2008 r. 25-osobowa grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum w Przelewicach brała udział w organizowanym przez Miasto Woldegk  Dniu Dziecka w Woldegk. Uczniowie zostali podzieleni na 3-4 osobowe grupy, z których każda dostała swoich 2-3 „opiekunów” z Reginale Schule w Woldegk.  Każdy zespół miał do  wykonanie specjalne zadania przygotowane przez dorosłych np. zmielić ziarno w młynku,  przewieźć worek mąki na taczce albo przejechać na koniu wyznaczoną trasę. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątki, a następnie udali się do szkoły na pyszny poczęstunek. Później zwiedzali zabytkowy młyn. Wszyscy wracali do domu zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

W dniu 28.05.2007 r. delegacja z terenu naszej gminy mieli zaszczyt uczestniczyć w  ważnej uroczystości Miasta Woldegk, związanej z obchodami  XIV NIEMIECKICH DNII MŁYNÓW.  Spotkaniu towarzyszyły koncerty polskich grup młodzieżowych oraz wystawy i stoiska regionalne. W trakcie uroczystości dokonano  odsłonięcia tablicy gminy partnerskiej na wjeździe do miasta Woldegk i posadzenia przekazanego z Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach dla naszych parterów drzewa chusteczkowego. Dodatkowo dla osób zainteresowanych istniała możliwość obejrzenia ścieżek rowerowych wybudowanych na dawnym szlaku kolejowym, parku zabytkowego oraz starego  kościoła o zabudowie ryglowej (najstarszy obiekt sakralny o tym charakterze zabudowy na terenie Meklemburgii). Przy drzewie chusteczkowym w Woldegk ustawiona została tablica o treści: „Im szybciej wrócisz, tym serdeczniej Cię powitamy”.

Dnia 29 października 2006 r. przed remizą w Przelewicach odbył się uroczysty apel, na który przybyli również przedstawiciele OSP Woldegk (Niemcy). Po części oficjalnej w Przelewicach odbyły się polsko-niemieckie pokazy ratownictwa medycznego z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu. Na zakończenie  spotkania gospodarze zaprosili wszystkich na poczęstunek.

W 2006 r.  na wymianę grupy młodzieży strażaków  pozyskano środki z PNWM  w wysokości 3.962,40.  W projekcie wzięło udział 47 osób, a realizowany był w okresie od 02 do 04.06.2006 r.. W ramach Projektu odbyło się m.in. szkolenie z obsługi sprzętu gaśniczego i z zakresu pożarnictwa oraz udzielania pierwszej pomocy, ćwiczenia pozorowanej akcji gaśniczej i ratowniczej.

Celem głównym polsko-niemieckiej współpracy młodzieży  była wymiana doświadczeń  pomiędzy strażakami z obu krajów. Ponadto Projekt stworzył także możliwości do wzajemnego zbliżenia młodych ludzi z obu krajów. Chcieliśmy też  poprawić wzajemne zrozumienie, pomóc w przezwyciężaniu uprzedzeń.

>>fotogalera

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia