Dziś jest: Środa 20 marca 2019, imieniny: Eufemii i Klaudii
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2018-04-13 21:45:18

Spotkanie informacyjne Programu Społecznik 2018 w Gminie Przelewice

12 kwietnia br. w Przelewicach,  jako jedno z pierwszych w województwie, odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące Programu Społecznik 2018. Wójt Gminy Przelewice Mieczysław Mularczyk i   p. Agnieszka Odachowska- animatorka  lokalna zachęcali organizacje pozarządowe do podjęcia inicjatyw w sołectwach i pozyskania grantu na 3000 zł oraz 10 000 zł.

W ubiegłym roku dzięki Programowi Społecznik na terenie naszej gminy udało się zrealizować wiele ciekawych inicjatyw np. przedstawiono historię lat powojennych mieszkańców naszej gminy i zorganizowano wystawę pamiątek, sprzętu i zdjęć z tego okresu. Odbyło się także spotkanie integracyjne dzieci wraz z rodzicami, by wspólnie przypomnieć gry i zabawy podwórkowe z dawnych lat. Warto dodać, że wykorzystywane są one przez uczniów do chwili obecnej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się  również turnieje szachowe z udziałem rodzin. W ramach Programu Społecznik zadbano też o upiększenie wsi. Zwieńczeniem tych prac były imprezy integracyjne. Zorganizowano także ćwiczenia strażackie, warsztaty kulinarne dla dzieci oraz wyjazd integracyjny do Szczecina, rejs po Odrze i zwiedzania podziemi i innych atrakcyjnych miejsc tego miasta. Był również  wyjazd integracyjny z drużyną Orlików do Morynia, gdzie rozegrano mecz z miejscową drużyną, a później  zwiedzano okolice. Stowarzyszenia, które uczestniczyły w tym programie to: m.in. PSE „Wyrównajmy szanse”, Stowarzyszenie „Przelewice dla Przyszłości”, OSP Przelewice, Stowarzyszenie „Bo Jak Nie My To Kto”, Parafia Rzymsko-Katolicka w Żukowie i Stowarzyszenie Inkubator Pomysłów, LKS "Wicher" Przelewice  oraz grupy nieformalne.

Mamy nadzieję, że w tym roku również nasze stowarzyszenia i aktywni mieszkańcy będą starać się pozyskać kolejne środki na różnego typu ich inicjatywy, które wpłyną na lepsze wzajemne relacje mieszkańców.

W tym roku zainteresowanie Społecznikiem  i inicjatywą obywatelską wśród naszych mieszkańców jest bardzo duże, ale jak stwierdziła pani Agnieszka Odachowska ,,warto pisać i podejmować nowe przedsięwzięcia w naszych małych lokalnych ojczyznach”, deklarując jednocześnie swoją pomoc, z której na pewno skorzystamy. Pan Wójt Mieczysław Mularczyk również zaoferował swoją pomoc w realizacji działań projektowych.

Pierwszy nabór wniosków na mikrodotacje już trwa a wnioski należy złożyć do 25 kwietnia br. W tym roku zostały uruchomione również inicjatywy obywatelskie na kwotę 10 000,00 zł.  Jednak, o tym do kogo ostatecznie trafią granty  zdecyduje głosowanie Internetowe. Ponadto nowością w tym roku jest  to, że nabór  prowadzony jest przy wykorzystaniu generatora wniosków witkac.pl. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. stowarzyszenia i fundacje, a także osoby, które stworzą trzyosobową grupę inicjatywną i znajdą formalnego opiekuna w postaci organizacji pozarządowej.

Szczegóły na temat Programu można znaleźć na stronie http://karrsa.eu/program-spolecznik.

Anna Garzyńska

>>fotogaleria

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia