Dziś jest: Środa 27 stycznia 2021, imieniny: Jana i Przybysława
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2015-08-31 11:19:20

Poznajemy nasze okolice i piękne miejsca na terenie gminy Przelewice

26 sierpnia sympatycy Nordic Walking z Sołectwa Żuków odwiedzili skansen pszczelarski  - ścieżkę tradycji pszczelarskich "Pszczelarstwo dawniej i dziś" w Płońsku. Okazało się, że o miejscu tym wiedzieli tylko nieliczni uczestnicy. Wyprawa ta była możliwa dzięki zapewnieniu przez Pana Wójta Gminy Mieczysława Mularczyka transportu.

W skansenie mogliśmy poznać podstawowe prace wykonywane w pasiekach, w tym jak odsklepiać ramki i wirować miód oraz wysłuchać ciekawej prelekcji o pszczelarstwie p. Olgierda Kustosza. Była to też okazja do zapoznania się  z budową różnych typów uli, a także do zademonstrowania ubioru i osprzętu pszczelarskiego. Gospodarzami ścieżki edukacyjnej są Państwo  Ewa i Olgierd Kustoszowie, którzy prowadzą rodzinne gospodarstwo pasieczne i posiadają wieloletnie doświadczenie w dziedzinie pszczelarstwa. Więcej informacji na temat tego niezwykłego miejsca można znaleźć na stronie: http://www.przelewice.pl/strony/menu/334.dhtml Odwiedziny przebiegały w bardzo miłej atmosferze, a zakończyły się degustacją  różnych gatunków miodów i  pamiątkowym zdjęciem.

Kolejnym miejscem, które wraz z Panem Wójtem odwiedziliśmy był Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Dla niektórych uczestników wyprawy była to pierwsza wizyta w Ogrodzie, a więc ich zachwyt tym miejscem był ogromny.  Zwiedziliśmy m.in. ogród japoński i główne aleje, gdzie mogliśmy podziwiać rosnącą tu różnorodną i piękną roślinność.  Była to też okazja do  przejścia się  trasą Nordic Walking pn. „Tysiąca barw” (o długości 3,7 km). Więcej szczegółów na temat tej trasy  można znaleźć na stronie: http://www.przelewice.pl/strony/menu/255.dhtml

Następnie zwiedziliśmy niektóre pomieszczenia zabytkowego pałacu, a w kawiarni można było przy kawie i herbacie podzielić się wrażeniami z naszej wyprawy oraz zjeść lody ufundowane przez Pana Wójta i pyszne ciasto upieczone przez Panie z Żukowa. Na zakończenie wizyty odwiedziliśmy Oranżerię z kolekcją roślin śródziemnomorskich, gdzie odbywają się  różnego typu wystawy i zajęcia warsztatowe. Pod szklanym dachem zgromadzono wiele ciekawostek botanicznych, takich jak: pistacje, akanty, wawrzyny, zimozielone dęby, a także owocujące oliwki.

W drodze powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami z tej wspaniałej wyprawy i pomysłami na kolejne tego typu przedsięwzięcia.   

Anna Garzyńska

>>fotogaleria

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia