Dziś jest: Wtorek 20 października 2020, imieniny: Ireny i Kleopatry
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2015-08-17 21:01:08

TAJEMNICA MEGALITYCZNYCH GROBÓW

W sierpniu br. w ramach zajęć na Orliku w Żukowie postanowiliśmy poznać tajemnicę olbrzymich kamieni, które znajdują się na wysepce polnej w pobliżu Karska na terenie gminy Przelewice. Miejsce to owiane jest tajemnicą i budzi ciekawość.

Naszej wyprawie towarzyszył pasjonat historii Janusz Gajowniczek, który w tym niezwykłym miejscu opowiedział nam historię megalitycznych grobowców pochodzących z młodszej epoki kamienia ok. 4300-3000 lat p.n.e.  (wpisanych do rejestru zabytków  dn. 26 sierpnia 1972 r. pod nr  728).  Cmentarzysko  składa się z dwóch podobnych grobów megalitycznych typu kujawskiego, zwanych żelkami lub grobami olbrzymów. Te wielkie kamienne budowle świadczą o umiejętnościach stosowania prostych urządzeń typu dźwignia oraz dobrej organizacji pracy. Kamienna obstawa grobu nawiązuje do kształtu domostw pierwszych rolników tych ziem. Masa niektórych głazów tworzących ścianę wschodnią dochodzi do 10 ton. W części szczytowej w oddzielonej kamiennym murkiem kwaterze, znajduje się pochówek szkieletowy jednej osoby (przypuszczalnie przywódcy - patriarchy rodu), obłożony kamieniami w formie kopczyka.

Pomimo upalnego sobotniego popołudnia była to bardzo ważna dla nas wyprawa. Wszystkiemu towarzyszył nastrój tajemniczości, a nawet grozy, ale przezwyciężyliśmy strach i postanowiliśmy, że do tego miejsca jeszcze wrócimy. Poszerzyliśmy swą wiedzę historyczną o tym ciekawym miejscu, a dodatkowo od Pana Gajowniczka otrzymaliśmy piękny prezent tj. książkę jego autorstwa pt. „Historia zapisana w nazwach”, co pozwoli nam jeszcze bardziej zgłębić tajemnicę tego magicznego miejsca i jego okolic.

Anna Garzyńska

>>fotogaleria

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia