Dziś jest: Wtorek 20 października 2020, imieniny: Ireny i Kleopatry
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2015-06-15 14:26:09

Otwarcie ścieżki pszczelarskiej w Płońsku

14 czerwca 2015 r. w m. Płońsko odbyły się obchody Powiatowego Święta Ludowca, połączonego z otwarciem ścieżki tradycji pszczelarskich pn. „Pszczelarstwo dawniej i dziś”. Głównym organizatorem imprezy był ZP PSL  w Pyrzycach, ZG PSL w Przelewicach oraz Państwo Ewa i Olgierd Kustoszowie.

Gospodarzami ścieżki są Państwo  Kustoszowie, posiadający wieloletnie doświadczenie w dziedzinie  pszczelarstwa. W 2012 r. ich miody  zostały wpisane przez MRiRW na Listę Produktów Tradycyjnych pn. „Miody Przelewickie”. Pan Olgierd od wielu lat  podejmuje szereg inicjatyw na rzecz ochrony i poprawy stanu środowiska naturalnego, promocji lokalnych inicjatyw społecznych oraz tradycji rzemiosła pszczelarskiego. Ścieżka tradycji pszczelarskiej powstała poprzez realizację  projektu współfinansowanego z PO „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”  w ramach środka 4.1 „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa”. Koszt całkowity projektu wyniósł: 137546 zł, kwota dofinansowania 115601 zł, z tego 86701 zł współfinansowane było przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rybackiego. Realizacja projektu rozpoczęła  się  w kwietniu 2014 r., zaś zakończyła w styczniu 2015 r. W ramach Projektu uporządkowano teren wraz z jego niwelacją, wykonano geodezyjne wytyczenie obiektów, utwardzono teren kostką brukową oraz wykonano jego ogrodzenie. Zakupiono i zamontowano drewniany budynek gospodarczy  wraz z przyległą wiatą oraz altanę do prowadzenia warsztatów pszczelarskich. Zakupiono ule i osprzęt pszczelarski: leziwo ze strojami, kapelusze, miodarkę, odstojnik,  sito, kombinezony oraz agregat prądotwórczy, aparat fotograficzny oraz przenośny komputer. W budynku gospodarczym zamontowano gabloty i regały na eksponaty. Na terenie ścieżki ustawiono elementy małej architektury i wykonano kącik tradycji rybackich. W ramach działań promocyjnych wykonano tablice i ulotki informacyjne.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą przy ruinach zabytkowego kościoła w Płońsku, którą celebrował ks. Ryszard Krauze proboszcz Parafii w Rosinach przy akompaniamencie skrzypaczek Nikoli i Natalii Haręża z Pyrzyc. Po Mszy nastąpił  uroczysty przemarsz, prowadzony przez rodzimy zespół folklorystyczny „Jutrzenka”, do skansenu pszczelarskiego. Otwarcia ścieżki dokonano poprzez przecięcie wstęgi przez: wicemarszałka WZ Jarosława Rzepę, prezesa ZW Związku Pszczelarzy w Szczecinie Ryszarda Wojciechowskiego, starostę pyrzyckiego Kazimierza Lipińskiego, wicestarostę Bartłomieja Królikowskiego, wójta gminy Mieczysława Mularczyka, ks. Ryszarda Krauzego, Olgierda Kustosza i Ewę Gąsiorowską-Nawój mieszkankę m. Płońsko. Na otwarcie  przybyli również przedstawiciele PSL szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego i licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Po oficjalnym przecięciu wstęgi Olgierd Kustosz przywitał zaproszonych gości i przedstawił informacje o zrealizowanym projekcie ścieżki edukacyjnej, a później poprosił ks. Ryszarda Krauzego o poświęcenie nowo powstałego obiektu.  Następnie głos zabrali: Ryszard Berdzik prezes ZP PSL, Jarosław Rzepa, Kazimierz Lipiński, Mieczysław Mularczyk i Ewa Gąsiorowska-Nawój. W dalszej kolejności Jarosław Rzepa jako prezes ZW PSL w Szczecinie wręczył legitymacje nowym członkom.

Kolejnym punktem uroczystości były występy artystyczne w wykonaniu: zespołu wokalnego z GCK-u Przelewice „MALI GIGANCI”, zespołu „Jutrzenka” z Przelewic i rodzimej poetki  Krystyny Nawój. Ponadto w trakcie imprezy można było zwiedzać ścieżkę i podziwiać  piękno otaczającej przyrody.

Miłym gestem ze strony Organizatorów było zapewnienie dla wszystkich uczestników poczęstunku, który przygotowali: zaangażowani mieszkańcy Przelewic i Płońska na czele z  Bożeną Fiszer oraz inne życzliwe osoby. Włączyli się również sponsorzy: firma „IRGO” Ireneusz Jung, Dariusz Zybała z Tetynia, Zofia Rożuk. W sprawnej organizacji imprezy dopomogli strażacy z: OSP Przelewice i OSP Płońsko, w tym przeprowadzili pokaz strażacki dla dzieci. Konferansjerem była Anna Roman.

Gratulujemy Państwu Kustoszom budowy ścieżki, która poprawi atrakcyjność wsi Płońsko, a tym samym dowartościuje jej mieszkańców i przyczyni się do większej integracji i aktywacji zamieszkującej tu ludności. Zwiększy też  ofertę edukacyjną i turystyczną nie tylko m. Płońsko, ale również naszej Gminy i regionu. Powstała ścieżka dydaktyczna o charakterze skansenu będzie także chronić lokalne rzemiosło jakim jest pszczelarstwo od zapomnienia i  będzie godną polecenia formą spędzania wolnego czasu dla dzieci i młodzieży.

Anna Garzyńska i Leszek Jonczak

>>fotogaleria

 

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia