Dziś jest: Środa 13 listopada 2019, imieniny: Stanisława i Mikołaja
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2009-04-27 18:27:44

PRZELEWICKIE ŚWIĘTO

Dnia 25 kwietnia br. na placu folwarcznym odbyły się „II Przelewickie Dni Folwarku”.  Impreza ta symbolizuje święto naszej gminy, podczas którego eksponowane jest piękno naturalne i walory gminy oraz bogaty program kulturalno-rozrywkowy.

Tegoroczna impreza  była doskonałą okazją do wzajemnej integracji mieszkańców gmin partnerskich, a także odwiedzających nas turystów, spotkania się w radosnej i ciepłej atmosferze rodzinnego pikniku. Uroczystość dofinansowana została ze środków  Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia był Wójt Gminy Przelewice Marek Kibała. Patronat nad imprezą objął Starosta Pyrzycki Wiktor Tołoczko.

Uroczystego  otwarcia „II Przelewickich Dni Folwarku” dokonał Wójt Gminy Przelewice w asyście:  Burmistrza   Miasta Woldegk  dr. Jürgena  Ernsta  Lode, Wicestarosty Pyrzyckiego Jarosława Stankiewicza i  Przewodniczącego  Rady Gminy  w Przelewicach Zdzisława Pijewskiego. Zaprosił  do  aktywnego uczestnictwa  w imprezie i do zwiedzania Ogrodu Dendrologicznego oraz Oranżerii, gdzie przygotowano wystawę storczyków i cykl imprez towarzyszących pn. „Święto Magnolii”.  Następnie głos zabrał Burmistrz  Miasta Woldegk. W swym przemówieniu podziękował Wójtowi Gminy Przelewice za zaproszenie na uroczystość i za bardzo dobrze układającą się wzajemną współpracę gmin partnerskich.  Ciepłe słowa podziękowania za dobrą współpracę  padły również ze strony Wicestarosty Pyrzyckiego.

Impreza okazała się wszechstronna i bogata w różne atrakcje, tak aby nikt się nie nudził. Zarówno dzieci, jak osoby dorosłe mogły znaleźć tu coś ciekawego dla siebie. Występy artystyczne prezentowane były przez   zespoły:   Wokalno-instrumentalny z  Publicznego Gimnazjum w Przelewicach, „BIG BAND” z Dębna, „SONATA” z Mostkowa, „Balbiny” z Polic, zespół folklorystyczny „Jutrzenka” z Przelewic, zespoły artystyczne: „Akcent” i „Alabama” z Klubu Garnizonowego w Stargardzie Szczecińskim, Chór Szkolny z Miasta Woldegk oraz występ hip-hopowy Michała Nawrotkiewicza.   Zainteresowanie wzbudziła również specjalna niespodzianka Wójta Gminy Przelewice tj.  występ Filipa Tyczkowskiego (piłkarski Freestyle), pokazy Sztuki Walki Karate w wykonaniu Mariusza Prajzendanca i Roberta Chmielewskiego oraz  pokazy walki Bractwa Rycerzy Średniowiecznych z Klubu Garnizonowego w Stargardzie Szczecińskim.  Dużą uwagę przyciągnął także widowiskowy pokaz w wykonaniu Teatru Ognia ze Stargardu Szczecińskiego.  Wielkie słowa uznania  dla Kierownika Klubu Garnizonowego w Stargardzie Szczecińskim Augustyna Maćkowiaka i dla całego Zespołu za ciekawą prezentację programu artystycznego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się  pokazy jazdy konnej z Miasta Woldegk.  W trakcie imprezy odbyły się również konkursy i zabawy dla najmłodszych. Ponadto wielką dla nich atrakcją było również: wesołe miasteczko,  jazda konna na kucykach  i malowanie twarzy.

Gwiazdą wieczoru  był występ ZESPOŁU MUZYCZNEGO „ŻUKI”. Koncert bardzo podobał się publiczności i wzbudził duże zainteresowanie,  o czym świadczyły ich gromkie brawa i radosne okrzyki.  Po koncercie odbyła się dyskoteka plenerowa,  przy której publiczność bawiła się do późnych godzin nocnych. Osobą prowadzącą dyskotekę był DJ z Firmy Bosman.

W trakcie imprezy odbyły się także polsko-niemieckie rozgrywki sportowe, w tym Turniej Szachowy i  Mini Turniej Tenisa Stołowego oraz konkurs o tytuł strzelca „II Przelewickich Dni Folwarku”.  Ogłoszono również specjalną nagrodę dla osoby, która wygra  z Wójtem Gminy Przelewice w rundę w tenisa stołowego.  Choć zgłosiło się dużo osób chętnych, ale nikomu nie udało się pokonać w rozgrywkach tenisowych  naszego Wójta.

Oto wyniki rozgrywek sportowych:

Zwycięzcy Turnieju Szachowego dla dzieci:
I miejsce – Kacper Dziewulski (Barlinek),
II miejsce – Damian Borowski (Barlinek),
III miejsce – Adam Borowski (Barlinek).

Zwycięzcy Turnieju Szachowego dla dorosłych:
I miejsce – Ryszard Kałużny (Mostkowo),
II miejsce – Bolesław Niezgoda (Barlinek),
III miejsce – Tadeusz Ławniczak (Barlinek).

Zwycięzcy Turnieju Tenisa Stołowego  dla dzieci:
I miejsce – Mateusz Jędrzejewski (Przelewice),
II  miejsce – Grzegorz Starzyński (Przelewice),
III miejsce – Aleksander Zagórski (Ślazowo).

Zwycięzcy konkursu strzeleckiego:
I miejsce – Mariusz Górniak   (Szczecin),
II miejsce – Radosław Skrobisz (Płońsko),
III miejsce – Seweryn Merski (Płońsko).

W trakcie imprezy bogatą ofertę zaprezentowały:  punkty gastronomiczne i wystawcy potraw regionalnych oraz rękodzielnictwa. Można było skosztować oprócz przysmaków z grilla różne potrawy, w tym pyszne pierogi, flaki i ciasta przygotowane przez Stowarzyszenie „Aktywne Przelewice”, degustować wykwintne trunki Marka Kozaneckiego z Gryfina. Skosztować można było również tzaziki z kołaczami, przysmaki przelewickie i  chleb swojski oraz  słodkie wypieki przygotowane przez  Bożenę Fiszer i Aleksandrę Tokarczyk (z Przelewic), różne potrawy rybne przygotowane przez KGW w Klukach. Były również pyszne rogaliki i pączki oraz wyroby rękodzielnicze: Stowarzyszenia „U Pana Boga za Piecem” i „Przywodzianek”. Ponadto  Gminne Koło Pszczelarskie w Przelewicach prezentowało wyroby pszczelarskie, w tym: świece woskowe, pyłek kwiatowy, akcesoria potrzebne do wytwarzania  produktów pszczelich i miody przelewickie.

W prezentacji potraw regionalnych udział wzięli również nasi przyjaciele  z  Brzózek - „Wioski Dobrej Energii” z Panią Sołtys na czele.  Promowali własne wyroby, w tym  m.in. swojską kiełbasę, chleb ze smalcem, ogórki małosolne,  pierogi wkrzańskie i grillowe. 

Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim wystawcom za udział i pomoc w organizacji pokazu potraw regionalnych i wyrobów rękodzielniczych.

Atrakcją imprezy była także loteria fantowa przygotowana przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne „Wyrównajmy szanse”. Fundatorami nagród głównych byli: Starosta Pyrzycki, Wójt Gminy Przelewice, Dyrektor Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach oraz Pasieka Ewy i Olgierda Kustoszów.

Warto dodać, że z licznych atrakcji podczas sobotniej imprezy można było skorzystać dzięki   sponsorom, którzy udzielili nam wsparcia rzeczowego i finansowego, w tym w szczególności sponsorowi głównemu tj. Firmie  CARLSBERG POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Serdecznie dziękujemy i liczymy  na dalszą, owocną współpracę. 

Dziękujemy także wszystkim tym, którzy włączyli się w organizację i promocję tego niezwykłego przedsięwzięcia,  w tym: pracownikom Urzędu Gminy w  Przelewicach i z jednostek organizacyjnych Gminy,  strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Przelewicach, Przelewickiemu Stowarzyszeniu Edukacyjnemu „Wyrównajmy szanse”, Przedsiębiorstwu Produkcyjno–Handlowemu „INTEGROPOL”  w Lubczynie oraz  konferansjerom: Ryszardowi Tańskiemu i Dariuszowi  Jałoszyńskiemu, a także  mediom tj.: TVP Szczecin, Polskie Radio Szczecin, Telewizja Kablowa  TVK „AURA”, Głos Szczeciński, Dwutygodnik „Puls Powiatu”.

Do zobaczenia za rok!

Autor:
Anna Garzyńska

>> Galeria 1 (foto: Emil Kołodziejczyk)

>> Galeria 2 (foto: Anna Garzyńska)

>> Galeria 3 (foto: Wiesław Smyka)

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia