Dziś jest: Sobota 30 maja 2020, imieniny: Feliksa i Ferdynanda
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2012-06-29 08:58:51

Warto być dobrym - akcja w PSP Żuków

Publiczna Szkoła Podstawowa w Żukowie bierze udział w I edycji akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” pod patronatem Ministera Edukacji Narodowej i UNESCO. Dzieci z 1500 szkół w całej Polsce brały udział w konkursie na dobre uczynki w ramach akcji, laureaci z każdej placówki wygrali rowery górskie marki KROSS.

Akcja "Warto być dobrym" to największa, interdyscyplinarna kampania edukacyjna w Polsce, kreująca w dzieciach dobre postawy, ucząca poszanowania dla innych ludzi, a także premiująca zachowania prospołeczne i wolontariat. Głównym elementem I edycji akcji był konkurs, skierowany do uczniów 1500 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który każda szkoła prowadziła samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Od początku semestru dzieci konkurowały na to ile zrealizują dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska. Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły został rozlosowany rower.

Akcje, którą wymyśliło Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” po raz pierwszy realizowano w kilkudziesięciu śląskich szkołach w 2003 roku. W tym roku stowarzyszenie opracowało nową formułę projektu i po raz pierwszy zrealizowało go w takiej skali, w szkołach w całej Polsce. Każda placówka dostała w paczce rower, multimedialny pakiet edukacyjny „Akademia Umysłu 2” do szkolnej biblioteki oraz baner akcji do powieszenia wraz z rowerem na szkolnym korytarzu. Kolorowy baner oprócz logo patronów i sponsorów głównych, posiada 52 miejsca na naklejki, które może wykupić prawie każda firma lub osoba prywatna przykładając jednocześnie rękę do czynienia dobra. Jedna naklejka to koszt 100 zł, każdy może wykupić od 1 do 1500 takich cegiełek. Oczywiście szkoła to miejsce, w którym uczą się dzieci, więc to co może się znaleźć na takiej naklejce dokładnie określa regulamin sponsora. Cała akcja jest koordynowana przez infolinie, gdzie kilkudziesięciu konsultantów pod numerem 801 999 333 informuje o wszelkich szczegółach. 10 najaktywniejszych szkół, otrzyma jesienią granty po 10 000 zł na cel pożyteczny dla całej społeczności lokalnej który, wybiorą dzieci.

„W najśmielszych scenariuszach i najskrytszych marzeniach nie liczyliśmy na taki sukces akcji. Dzieci czyniące dobro zaskoczyły nas nie tylko swoją kreatywnością i wytrwałością ale przede wszystkim odwagą w promowaniu pozytywnych postaw. Setki tysięcy osób czyniących dobro, miliony godzin ofiarowane innym ludziom, a wszystko to za darmo – bez oczekiwania na zapłatę. Teraz kiedy zadadzą mi pytanie – jakie mamy dzieci i młodzież – odpowiem, że wspaniałe.  A my dorośli powinniśmy brać z nich przykład. Każdy z nas może wesprzeć drugą edycję akcji, by kolejne szkoły mogły wziąć w niej udział.” – mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”.

Pani Marlena Żelaskowska, która pełni funkcję Dyrektora PSP Żuków uważa, że: "W dzisiejszych czasach szczególnie cenne jest podejmowanie działań na rzecz czynienia dobra. Warto uczestniczyć w akcjach promujących dobre postawy, uczących wzajemnej życzliwości, szacunku dla drugiego człowieka oraz otaczającego świata". Z kolei uczestniczka Konkursu, Patrycja J. powiedziała: "Myslę, że akcja "Warto być dobrym" jest fajna i dała nam dużo do zrozumienia. Dzięki temu uświadomilsmy sobie, że warto pomagać innym ludziom, którzy potrzebują pomocy".
.
Stowarzyszenie "Przyjazna Szkoła", które ma już 11 lat jest największą organizacja pozarzowa działająca w sektorze edukacji w Polsce, swoimi projektami i akcjami obejmuje cały kraj i prawie 8000 szkół partnerskich. Organizacja, która przekazała już na rozwój edukądacji 27 mln zł, zbiera także 1% na rozwój edukacji w polskich szkołach, przekazując im środki, które dostaje od rodziców ze wskazaniem na nie. Więcej o stowarzyszeniu można się dowiedzieć na stronie www.ps.org.pl a o akcji na stronie www.wartobycdobrym.pl.

Do Publicznej Szkoły Podstawowej w Żukowie uczęszczają dzieci z Żukowa, Karska, Przywodzia, Ukiernicy i Lubiatowa. Uczy się w niej 101 uczniów w klasach I - VI. Pod kierunkiem dobrze przygotowanej kadry pedagogicznej wychowankowie aktywnie włączają się w akcje charytatywne, ekologiczne i oszczędnościowe, uczestniczą w różnego rodzaju imprezach oraz konkursach szkolnych i pozaszkolnych. Osiągają znaczące sukcesy na szczeblu gminy, powiatu i kraju. W Akcji "Warto być dobrym" aktywnie uczestniczyło 35 uczniów z naszej szkoły. Laureatem Konkursu został Kacper Juzyszyn z V klasy.

Najważniejsze wydarzenia z życia szkoły opisujemy na stronę www.psp38zukow.republika.pl oraz na szkolnym blogu "SKO-Żuków" pod adresem: www.szkolneblogi.pl/blogi/sko-zukow.

*********
Osoba do kontaktu:
Koordynator Akcji "Warto być dobrym" w PSP Żuków: Teresa Kaczmarek
tel. 663370428, e-mail: t.kaczmarek07@wp.pl

DO POBRANIA Logo akcji „Warto być dobrym” i Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”:
http://www.wartobycdobrym.pl/static/documents/WBD_SPS_logo.zip

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia