Dziś jest: Sobota 30 maja 2020, imieniny: Feliksa i Ferdynanda
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

2012-05-18 12:00:58

Tydzień Ziemi w Gimnazjum

W dniach 16 – 20 kwietnia obchodzono w Publicznym Gimnazjum w Przelewicach Tydzień Ziemi. W ramach obchodów odbył się konkurs na ulotkę propagującą „zakupy z głową”   i zachęcającą do segregowania odpadów. na konkurs wpłynęło ponad 50 prac,  w których autorzy zachęcali do dokonywania rozsądnych wyborów już w momencie robienia zakupów oraz do kupowania towarów wysokiej jakości, wykonanych z surowców ulegających biodegradacji, zastanowienia się nad ich użytecznością, wybierania produktów energooszczędnych.

 Wiele osób zwracało uwagę na problem marnowania żywności oraz kupowania produktów wielokrotnie pakowanych w zbędną ilość opakowań. Zachęcano do używania podczas zakupów toreb materiałowych i koszyków oraz rezygnowania z tzw. jednorazówek i reklamówek, do kupowania napojów w szklanych butelkach. Duża ilość prac i ich różnorodność tematyczna sprawiła komisji konkursowej spore problemy z wybraniem prac najlepszych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki, a autorzy dwóch najlepszych prac nagrody książkowe. Dwie najlepsze prace zostały powielone i rozprowadzone wśród uczniów oraz rozdane mieszkańcom Przelewic podczas akcji sprzątania miejscowości.

19 kwietnia odbył się również apel, na którym uczniowie obejrzeli bajkę ekologiczną pt. „O Jasiu Śmieciarzu’’, której głównym wątkiem był problem śmieceni i głośnego zachowania się w lesie. Uczniowie każdej klasy zaprezentowali przygotowane przez siebie instalacje plastyczne, które obrazowały długość rozkładu różnorodnych opakowań i przedmiotów codziennego użytku w środowisku naturalnym. Prace dotyczyły takich materiałów jak: papier, aluminium, szkło, baterie, plastik, płyty CD, składniki organiczne, tkaniny , metale. Osoby przygotowujące i prezentujące prace otrzymały słodki upominek.

30 kwietnia uczniowie gimnazjum mogli zjeść „śniadanie ekologiczne”, które sami  przygotowali ze zdrowych i pożywnych produktów pochodzenia naturalnego, m.in. z: ciemnego pieczywa, świeżych warzyw, kiełków, białego i żółtego sera, a jako  napój zaserwowano soki. To śniadanie miało pokazać, że można jeść smacznie i jednocześnie zdrowo. Zachęcało również do wybierania tej formy posiłku i rezygnacji z chipsów  i słodyczy, które niejednokrotnie stanowią śniadanie uczniów.
Projekt realizowany był przez Przelewickie Stowarzyszenie Edukacyjne "Wyrównajmy szanse" i współfinansowany ze środków budżetu Gminy Przelewice.

Autor: Teresa Wierzbowska

>>galeria<<

Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia