Dziś jest: Piątek 10 kwietnia 2020, imieniny: Michała i Makarego
Nowiny Przelewickiej Gminy
Czyste Powietrze
Włóczykije Pojezierza
Sesja Rady Przelewice
System gospodargki odpadami
Polska w liczbach

Obsługa techniczna
ALFA TV

Aktualności

2020-04-09 19:35:36

Koronawirus. Od 16 kwietnia obowiązek zasłaniania ust i nosa, rząd przedłuża ograniczenia

Od czwartku 16 kwietnia br. każda osoba w przestrzeni publicznej będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego rząd przedłużył obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas Świąt Wielkanocnych.

Egzaminy najwcześniej w czerwcu

Matury i egzamin kończący podstawówkę zostaną przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach będziemy informować co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów.

Ponadto wszystkie szkoły pozostają zamknięte do niedzieli 26 kwietnia. Do tego czasu – tak jak dotychczas – placówki mają obowiązek prowadzić nauczanie zdalne.

2020-04-09 18:41:17

Zestawienie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w naszym województwie

2020-04-09 11:39:22

Nie wyrzucajmy żywności i innych odpadów do kanalizacji!

Wiele razy zwracaliśmy się z apelami o to aby uważniej przyglądać się temu, co wyrzucamy do toalet. Niestety apele nie odnoszą skutku. Niestety, część z naszych mieszkańców traktuje toalety jak kosze na śmieci i ignoruje kolejne prośby, przyczyniając się w ten sposób do znaczącego wzrostu kosztów utrzymania infrastruktury komunalnej. Chusteczki, ręczniki i tym podobne materiały, w których strukturze zawarto dłuższe włókna mające na celu wzmocnienie produktu nie powinny być wyrzucane do toalety. Ale to nie jedyny problem, gdyż odprowadzane do kanalizacji są także pozostałości po obiedzie, co z kolei przyciąga gryzonie.

Oczyszczalnia ścieków to nie tylko „pachnący" temat, ale też dość skomplikowane urządzenie techniczne. W skład tego urządzenia wchodzą między innymi drogie pompy. To głównie one cierpią z powodu niefrasobliwości naszych mieszkańców.

2020-04-09 10:33:32

LAPTOPY DLA UCZNIÓW

Przy drzwiach zamkniętych i w niepełnym składzie osobowym (część osób jest na urlopach, część na tzw. "opiece") , ale pracownicy Urzędu Gminy w Przelewicach cały czas intensywnie pracują. W dobie koronawirusa szkoły są zamknięte, a lekcje prowadzone są w trybie zdalnym. Nie wszyscy uczniowie maja w domu komputer, a tam gdzie dzieci jest więcej - jeden komputer wyklucza równoległą prace kilku dzieci.

Pracownicy samorządowi naszej Gminy wyszli na przeciw potrzebom dzieci. Podjęliśmy starania celem uzyskania rządowego wsparcia w ramach projektu grantowego pn. „zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”.  Program w skali kraju opiewa na kwotę: 186.105.000 zł Gmina Przelewice w ramach projektu liczy na pozyskanie 60.000 zł wsparcia. Środki te planujemy w całości przeznaczyć na zakup laptopów. Dzięki intensywnym poszukiwaniom planujemy zakup sprzętu poleasingowego.  Pozwoli to na zakup 73 komputerów.  Nie było to zadanie proste, gdyż ceny sprzętu komputerowego drastycznie podskoczyły, a ilość sprzętu oferowanego na rynku jest mocno ograniczona.

2020-04-09 09:22:08

Prośba ks. Adama Polanowskiego o modlitwę do św. Szymona z Lipnicy o ustanie epidemii

Naszym polskim patronem od zarazy jest św. Szymon z Lipnicy. Urodził się w niewielkiej wiosce - Lipnica Murowana - niedaleko Bochni w roku 1435. Bernardyn. Gdy roku 1482 w Krakowie wybuchła zaraza, nie wahał się ani chwili, tylko wyszukiwał chorych w ich domach i niósł im pomoc udzielając sakramentów św. i głosząc pokrzepiające słowo Boże umierającym. Szybko sam się zaraził. Znosił z nadzwyczajną cierpliwością cierpienia choroby, a będąc blisko końca swojego życia wyraził pragnienie, by go pochowano pod progiem kościoła, aby wszyscy po nim deptali.  W szóstym dniu choroby 18 lipca 1482 r. , nie bojąc się śmierci, z oczyma utkwionymi w krzyżu, oddał ducha Bogu. Jego doczesne szczątki spoczywają w kościele ojców bernardynów na Stradomiu w Krakowie.

« poprzednie 1  [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... 1046   następne »
Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia